Czarna dziura nad Ziemią. Orbitujące wokół niej gwiazdy można zobaczyć gołym okiem

08.05.2020 12:58
Czarna dziura nad Ziemią. Orbitujące wokół niej gwiazdy można zobaczyć gołym okiem Fot. Shutterstock (zdjęcie poglądowe)

Grupa astronomów z ESO dokonała przełomowego odkrycia. W odległości zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi znajduje się czarna dziura.

Odkrycia czarnej dziury dokonano przy pomocy 2,2-metrowego teleskopu w Obserwatorium La Silla w Chile. Obiekt znajduje się na tyle blisko, że można zobaczyć orbitujące wokół niej gwiazdy gołym okiem.

Czarna dziura nad Ziemią

Europejskie Obserwatorium Południowe podało informację, że niedawno odkryta czarna dziura znajduje się w systemie potrójnym HD 6819, położonym 1000 lat świetlnych od nas. Niestety obserwacja obiektu z terenu Polski jest niemożliwa, gdyż czarna dziura znajduje się w konstelacji Lunety, widocznej tylko z półkuli południowej.

Przeczytaj także

Obserwacje przy pomocy spektrografu FEROS na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w La Silla w Chile pokazały, że jedna z dwóch widocznych gwiazd krąży wokół niewidocznego obiektu z okresem 40 dni, a druga znajduje się w dużej odległości od tej wewnętrznej pary

- czytamy w oficjalnym komunikacie ESO.

System HR 6819 obserwowano w ramach projektu badań układów podwójnych gwiazd. Naukowcom udało się ustalić, że patrzą na układ potrójny składający się z dwóch jasnych gwiazd i jednego niewidocznego składnika. Pierwsza wraz z niewykrywalnym obiektem obiega środek masy układu w ciągu 40 dni, a druga w sporej odległości obiega wewnętrzną parę. Badacze mają więc pewność, że niewidocznym obiektem jest czarna dziura.

Obserwacje potrzebne do ustalenia okresu 40 dni musiały być rozciągnięte na kilka miesięcy. Było to możliwe tylko dzięki pionierskiemu trybowi obserwacji serwisowych w ESO, w ramach którego obserwacje są wykonywane przez pracowników ESO na zlecenie naukowców, którzy ich potrzebują.

- tłumaczy w publikacji ESO Dietrich Baade, emerytowany astronom i współautor badań.

Byliśmy całkowicie zaskoczeni, gdy uświadomiliśmy sobie, że to pierwszy system gwiazdowy z czarną dziurą, który można dostrzec nieuzbrojonym okiem.

- dodaje Petr Hadrava, emerytowany naukowiec z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, który również brał udział w badaniach.

Odkrycie cichej, niewidocznej czarnej dziury w HR 6819 dostarcza wskazówek na temat tego, gdzie mogą znajdować się ukryte czarne dziury w Drodze Mlecznej

- czytamy w oficjalnym komunikacie.

Do tej pory w naszej galaktyce wykryto zaledwie kilkadziesiąt czarnych dziur. Odkrycie pozwoli w przyszłości na dokładniejsze wyszukiwanie kolejnych tego typu obiektów.

Zobacz również: Kończy się bezpieczna faza słońca. Gwiazda budzi się z fazy minimalnej

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.