Pogoda
08.06.2020 12:16

Część miejscowości oderwała się od lądu i zsunęła do oceanu. Zobacz domy znikające w otchłani [WIDEO]

Takie widoki na szczęście nie zdarzają się często. Na materiale wideo uchwycono moment zsunięcia się fragmentu norweskiej miejscowości Alta, która w kilkanaście sekund zmniejszyła się o płat lądu o wielkości 600 na 150 metrów. Znajdowały się na nim zabudowania mieszkalne.

domy porwane przez wodę
foto: Shutterstock. Zdjęcie poglądowe

Wydarzenie zostało zarejestrowane przez lokalnego mieszkańca. Widać na nim, jak kawał lądu zaczyna zsuwać się w kierunku oceanu, by szybko zniknąć pod jego powierzchnią.

Na terenie utraconym na rzecz żywiołu znajdowało się kilka domów, które zostały przez wodę błyskawicznie zniszczone. Ląd zsunął do Oceanu Atlantyckiego. Na miejscu trwają oględziny specjalistów, których zadaniem jest oszacowanie ryzyka zsunięcia się do wody pozostałej części miejscowości.

Falujący most w Chinach
Falujący most w Chinach
Przeczytaj także Przerażające wideo. Setki pojazdów jechały po rozhuśtanym wiatrem moście

Przerażający jest nie tylko widok osuwającego się lądu, ale także odgłosy, które temu towarzyszą. Po obejrzeniu nagrania można nabawić się koszmarów.

Ląd oderwał się od Norwegii i zsunął do oceanu. Szokujące nagranie [WIDEO]

Tak wyglądała przerażająca demonstracja potęgi natury:

Z ustaleń służb pracujących na miejscu wynika, że nikt nie zginął: lokalna ludność została wcześniej ewakuowana, jedna osoba zdołała uciec już po rozpoczęciu osuwania się. Do oceanu wraz z lądem zsunął się pies, dzięki sprawnej akcji ratowników udało się wyciągnąć go z wody za pomocą helikoptera.

Specjaliści podkreślają, że chociaż osuwiska takiej jak te zdarzają się raz na pół wieku, to nie są one niespodziewane. Trwa dyskusja, co przyczyniło się do wywołania osuwiska: jedną z hipotez są następstwa ocieplenia klimatu.

Zobacz także: Rekord gorąca na Syberii. 30 stopni na kole podbiegunowym 

Przestraszyliście się?