Część miejscowości oderwała się od lądu i zsunęła do oceanu. Zobacz domy znikające w otchłani [WIDEO]

08.06.2020 12:16
Część miejscowości oderwała się od lądu i zsunęła do oceanu. Zobacz domy znikające w otchłani [WIDEO] Fot. Shutterstock. Zdjęcie poglądowe

Takie widoki na szczęście nie zdarzają się często. Na materiale wideo uchwycono moment zsunięcia się fragmentu norweskiej miejscowości Alta, która w kilkanaście sekund zmniejszyła się o płat lądu o wielkości 600 na 150 metrów. Znajdowały się na nim zabudowania mieszkalne.

Wydarzenie zostało zarejestrowane przez lokalnego mieszkańca. Widać na nim, jak kawał lądu zaczyna zsuwać się w kierunku oceanu, by szybko zniknąć pod jego powierzchnią.

Na terenie utraconym na rzecz żywiołu znajdowało się kilka domów, które zostały przez wodę błyskawicznie zniszczone. Ląd zsunął do Oceanu Atlantyckiego. Na miejscu trwają oględziny specjalistów, których zadaniem jest oszacowanie ryzyka zsunięcia się do wody pozostałej części miejscowości.

Przeczytaj także

Przerażający jest nie tylko widok osuwającego się lądu, ale także odgłosy, które temu towarzyszą. Po obejrzeniu nagrania można nabawić się koszmarów.

Ląd oderwał się od Norwegii i zsunął do oceanu. Szokujące nagranie [WIDEO]

Tak wyglądała przerażająca demonstracja potęgi natury:

Z ustaleń służb pracujących na miejscu wynika, że nikt nie zginął: lokalna ludność została wcześniej ewakuowana, jedna osoba zdołała uciec już po rozpoczęciu osuwania się. Do oceanu wraz z lądem zsunął się pies, dzięki sprawnej akcji ratowników udało się wyciągnąć go z wody za pomocą helikoptera.

Specjaliści podkreślają, że chociaż osuwiska takiej jak te zdarzają się raz na pół wieku, to nie są one niespodziewane. Trwa dyskusja, co przyczyniło się do wywołania osuwiska: jedną z hipotez są następstwa ocieplenia klimatu.

Zobacz także: Rekord gorąca na Syberii. 30 stopni na kole podbiegunowym 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.