Pogoda
14.11.2019 08:16

Czesi wymyślili piwo antysmogowe. W ramach walki o jakość powietrza było za darmo

Czesi to innowacyjny piwny naród. Pražský chodec to złoty trunek, który powstał z myślą o walce z gnębiącym stolicę naszych sąsiadów smogiem. Można je było dostać za damo, chociaż nie jest dla wszystkich.

piwo antysmogowe
foto: materiały prasowe Prazsky Chodec

Smog to cichy zabójca. Wchłaniany przez lata znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób mogących prowadzić nawet do śmierci.

W Polsce zanieczyszczenie powietrza należy do największych w Europie i często dochodzi do przekraczania norm, mimo że są jednymi z najbardziej liberalnych w Europie. Doszło do tego, że nawet race odpalane podczas Marszu Niepodległości 2019 doprowadziły do trzykrotnego przekroczenia bezpiecznego poziomu PM2.5 w Warszawie.

Marsz Niepodległości 2019
Marsz Niepodległości 2019
Przeczytaj także Marsz Niepodległości 2019 wpłynął na jakość powietrza. Alarm smogowy z powodu rac

Ze smogiem zmagają się także Czesi, który wytoczyli przeciw niemu właśnie ciężkie działo w postaci piwa. Jego dobroczynne działanie ma doprowadzić do spadku zanieczyszczenia powietrza w dość niekonwencjonalny sposób.

Piwo antysmogowe oferowane w Czechach. Ma zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza

Piwo, które ma pomóc w rozwiązaniu problemu smogu, nazwano Pražský chodec, czyli praski pieszy. Innowacyjna nie jest jego formuła, tylko sposób stosowania.

Było ono oferowane za darmo zarejestrowanym grupom pracowników, tak by można było uraczyć się nim po skończonej pracy. Idea jest prosta: po spożyciu nie będzie można usiąść za kierownicą samochodu i trzeba będzie wrócić do domu na piechotę bądź korzystając ze zbiorowej komunikacji, co zaowocuje wyemitowaniem do atmosfery mniejszej ilości zanieczyszczeń i pozwoli odetchnąć mieszkańcom Pragi.

vodka
vodka
Przeczytaj także Oto wódka, która uratuje klimat i jest wytwarzana z powietrza

Akcja bezpłatnego rozdawania piwa antysmogowego już się co prawda skończyła, złocisty trunek wciąż jest jednak do nabycia w licznych praskich pubach.

Wprowadzenie podobnego rozwiązania w Polsce zostałoby zapewne przyjęte z entuzjazmem. Zanieczyszczenie powietrza w naszych miastach jest tak duże, że spacerowanie po nich jest tak samo szkodliwe dla organizmu, jak wypalenie kilku papierosów.

Zobacz także: Palacze oszczędzają dzięki smogowi setki złotych miesięcznie 

Walczylibyście o czystość powietrza pijąc piwo antysmogowe?

Tagi: Duperele