Członkini sekty Mansona odmówiono zwolnienia warunkowego z więzienia. "Nadal jest zagrożeniem dla społeczeństwa"

05.06.2019 11:03
Sekta Charlesa Mansona|undefined Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Kobieta w wieku 19 lat dokonała morderstwa i początkowo została skazana na śmierć.

3 czerwca 2019 kalifornijski gubernator, Gavin Newsom, odmówił zwolnienia warunkowego Leslie Van Houten, która należała do sekty Charlesa Mansona. Stwierdzono, że pomimo postępów, które zrobiła w więzieniu, nadal jest niebezpieczna dla społeczeństwa. Gubernator uważa, że wraz z sektą Mansona dopuściła się strasznych przestępstw i wypuszczenie jej z więzienia nie wchodzi w grę.

Członkini sekty Mansona odmówiono zwolnienia warunkowego z więzienia

Kobieta ma obecnie 69 lat, a poznała Mansona w wieku 19 lat. W 1969 roku została aresztowana w sprawie morderstwa pary Leno i Rosemary LaBianca, do którego doszło w Los Angeles 10 sierpnia. Dzień przed tym członkowie sekty zabili 7 osób w Los Angeles, wśród których okazała się być Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Van Houten nie brała udział w tym morderswie.

W trakcie sprawy sądowej kobieta wyznała, że razem z innym członkiem sekty trzymała poduszkę na twarzy Rosemary LaBianca i wbijała nóż w jej ciało 14-16 razy. W 1971 roku Van Houten została skazana na śmierć. Gdy Kalifornia wkrótce po tym zniosła karę śmierci, jej wyrok został zmieniony - po dwóch kolejnych sprawach sądowych, została skazana na dożywocie, z możliwością na zwolnienie warunkowe w 1978 roku. Odmówiono jej 22 razy.

Przeczytaj także

Sekta Charlesa Mansona

Manson był przywódcą sekty nazwanej Rodziną, którą stworzył pod wpływem albumu The Beatles "The White Album" wydanego w 1968 roku. Teksty utworów miały uświadomić go, że nadchodzi rewolta czarnoskórych skierowana przeciwko białym obywatelom. Numer "Rocky Raccoon" miał być ostrzeżeniem przed Afroamerykanami, zaś "Happiness is a Warm Gun" uznawał jako wezwanie do zbrojenia się na czas rewolucji. Winylowe wydanie tego albumu z podpisem Charlesa Mansona trafiło w 2015 roku na licytację.

Przeczytaj także

W 1971 roku Mansona skazano na śmierć, jednak rok później zmieniono wyrok na dożywotnie pozbawienie wolności. Na przestrzeni wielu lat tworzył utwory i wydał nawet kilka albumów za kratkami. Charles Manson zmarł 19 listopada 2017 w więziennym szpitalu w hrabstwie Kern w Kalifornii.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.