Członkini sekty Mansona odmówiono zwolnienia warunkowego z więzienia. "Nadal jest zagrożeniem dla społeczeństwa"

05.06.2019 11:03
Członkini sekty Mansona odmówiono zwolnienia warunkowego z więzienia. "Nadal jest zagrożeniem dla społeczeństwa" Fot. ASSOCIATED PRESS/East News

Kobieta w wieku 19 lat dokonała morderstwa i początkowo została skazana na śmierć.

3 czerwca 2019 kalifornijski gubernator, Gavin Newsom, odmówił zwolnienia warunkowego Leslie Van Houten, która należała do sekty Charlesa Mansona. Stwierdzono, że pomimo postępów, które zrobiła w więzieniu, nadal jest niebezpieczna dla społeczeństwa. Gubernator uważa, że wraz z sektą Mansona dopuściła się strasznych przestępstw i wypuszczenie jej z więzienia nie wchodzi w grę.

Członkini sekty Mansona odmówiono zwolnienia warunkowego z więzienia

Kobieta ma obecnie 69 lat, a poznała Mansona w wieku 19 lat. W 1969 roku została aresztowana w sprawie morderstwa pary Leno i Rosemary LaBianca, do którego doszło w Los Angeles 10 sierpnia. Dzień przed tym członkowie sekty zabili 7 osób w Los Angeles, wśród których okazała się być Sharon Tate, żona Romana Polańskiego. Van Houten nie brała udział w tym morderswie.

W trakcie sprawy sądowej kobieta wyznała, że razem z innym członkiem sekty trzymała poduszkę na twarzy Rosemary LaBianca i wbijała nóż w jej ciało 14-16 razy. W 1971 roku Van Houten została skazana na śmierć. Gdy Kalifornia wkrótce po tym zniosła karę śmierci, jej wyrok został zmieniony - po dwóch kolejnych sprawach sądowych, została skazana na dożywocie, z możliwością na zwolnienie warunkowe w 1978 roku. Odmówiono jej 22 razy.

Przeczytaj także

Sekta Charlesa Mansona

Manson był przywódcą sekty nazwanej Rodziną, którą stworzył pod wpływem albumu The Beatles "The White Album" wydanego w 1968 roku. Teksty utworów miały uświadomić go, że nadchodzi rewolta czarnoskórych skierowana przeciwko białym obywatelom. Numer "Rocky Raccoon" miał być ostrzeżeniem przed Afroamerykanami, zaś "Happiness is a Warm Gun" uznawał jako wezwanie do zbrojenia się na czas rewolucji. Winylowe wydanie tego albumu z podpisem Charlesa Mansona trafiło w 2015 roku na licytację.

Przeczytaj także

W 1971 roku Mansona skazano na śmierć, jednak rok później zmieniono wyrok na dożywotnie pozbawienie wolności. Na przestrzeni wielu lat tworzył utwory i wydał nawet kilka albumów za kratkami. Charles Manson zmarł 19 listopada 2017 w więziennym szpitalu w hrabstwie Kern w Kalifornii.

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.