Pogoda
20.11.2018 15:21

Czy Fortnite to polska gra? Przeprowadziliśmy śledztwo, znamy odpowiedź

Fortnite powstaje w Polsce, to dzieło studia People Can Fly – sami o tym pisaliśmy, czerpiąc informacje z internetowej encyklopedii. Okazało się jednak, że Wikipedia kłamie.

Fortnite Battle Royale
foto: materiały prasowe

Polacy robią znakomite gry – Wiedźmin 3: Dziki Gon został uznany za tytuł wszech czasów, Frostpunk daje do myślenia zachwyconym graczom z całego świata, a Cyberpunk 2077 został uznany najbardziej oczekiwaną grą w plebiscycie Golden Joystick Awards 2018, tym samym, który obwołał Fortnite grą roku.

Skoro robimy dobre gry, a prace nad Fortnite prowadziło polskie studio People Can Fly (początkowo jako Epic Games Polska), Fortnite można więc uznać za polską grę, tym bardziej, że tezę taką potwierdza nasza Wikipedia – sami wspominaliśmy kilka razy o polskich korzeniach hitu. I jak się okazało, sami się myliliśmy.

Jak więc jest naprawdę? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw zrozumieć, czym tak naprawdę jest Fortnite, szczególnie, że jest dostępny w dwóch obliczach.

fortnite_polska_02

Fortnite Save The World kontra Fortnite Battle Royale

Pierwsze wzmianki o Fortnite pojawiły się jeszcze w 2011 roku – Epic Games było wtedy świeżo po wypuszczeniu gry z serii Gears of War i zdecydowało się pokazać pomysł na nowy, odmienny tytuł. Na powstanie wersji, w którą można było naprawdę zagrać, trzeba było poczekać jeszcze kilka lat.

W ten sposób stworzono Fortnite Save The World, grę dla kilku graczy, w której wspólnie walczy się z prowadzonymi przez komputer przeciwnikami, ratując swoje bazy oraz - jak sama nazwa wskazuje – starając się ocalić świat.

Tytuł pojawił się w płatnym wczesnym dostępie 25 lipca 2017 roku. Dwa miesiące później, 26 września 2017, pokazano Fortnite Battle Royale – i zaczął się szał, który znamy.

W marcu 2017 roku na rynku zadebiutował PUBG – jego ogromny sukces dał do myślenia Epic Games. Studio od kilku lat starało się przejść z modelu sprzedawania kopii gry na oferowanie gry jako usługi (w tym celu zawiązało nawet współpracę z chińskim gigantem Tencent, który kupił udziały w spółce) – formuła battle royale wydała się idealnie pasować do nowej filozofii, postanowiono więc zaimplementować tę rozgrywkę w Fortnite Save The World.

fortnite_polska_03

Początkowo tryb miał być tylko opcją rozgrywki dostępną w pierwotnej grze – Epic postanowił jednak wydać osobno Fortnite Battle Royale, jako grę free to play, czyli bezpłatną dla graczy.

Ta decyzja okazała się być sukcesem – Fortnite Battle Royale (dziś znany po prostu jako Fortnite) błyskawicznie zdobył sobie miliony fanów. Do gry należy rekord jednocześnie grających osób (7,3 mln), a każdego miesiąca do rozgrywek przystępuje około 80 mln graczy.

Fortnite okazał się być także prawdziwą żyłą złota – według nieoficjalnych informacji, Epic zarabia na grze setki milionów dolarów miesięcznie. To przychody ze sprzedaży przedmiotów, które nie mają wpływu na rozgrywkę – skórek dla postaci czy tańców, którymi można uczcić zwycięstwo.

fortnite_polska_04

Fortnite a sprawa polska

Jak w sukces Fortnite Battle Royale wpisuje się People Can Fly/Epic Games Polska? Nijak – studio nie brało udziału w tworzeniu tego trybu, zajmowało się zaś pracami nad Fortnite Save The World.

Oficjalne stanowisko PCF wygląda następująco:

"

People Can Fly nie pracuje nad grą Fortnite. Studio pracowało nad elementami tej gry, gdy było częścią Epic Games i działało pod nazwą Epic Games Polska. Ponadto, studio w żadnym wypadku nie ma związku z obecną formułą gry, która skupia się na rozgrywce typu Battle Royale. Elementy, nad którymi pracowało Epic Games Polska, zostały wydane w zeszłym roku w formie DLC na Halloween. "

fortnite_polska_05

Słowa te potwierdził w rozmowie z Antyradio.pl Robert Manuszewski, Technical Lead w Epic Games:

"

Jakiś czas temu People Can Fly postanowiło pójść własną drogą - pomagało na początku prac nad trybem Save The World. Tryb Battle Royale powstał po tym jak, PCF stało się znowu niezależne. "

People Can Fly zostało zakupione przez Epic Games w 2012 roku, rok później studio zostało przemianowane na Epic Games Polska. W 2015 roku studio odzyskało niezależność, pomagając w pracach nad Fortnite Save The World.

Gracie w Fortnite?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gry