Czy "Kaczor Donald" sprzed ponad 20 lat przewidział aferę z "taśmami Kaczyńskiego"?

Sergiusz Kurczuk
08.02.2019 11:12
Czy "Kaczor Donald" sprzed ponad 20 lat przewidział aferę z "taśmami Kaczyńskiego"? Fot. kadr z komiksu Kaczor Donald #13/97

W jednym z numerów magazynu "Kaczor Donald" z 1997 roku pojawił się szczegół, który można interpretować jako zapowiedź tak zwanych "taśm Kaczyńskiego". Czy Donald był zaangażowany w aferę?

Koniec stycznia 2019 roku wstrząsnął polską polityką i opinią publiczną. "Gazeta Wyborcza" opublikowała tak zwane "taśmy Kaczyńskiego". Nowa afera taśmowa dotycząca prezesa Prawa i Sprawiedliwości wyłoniła na światło dzienne wiele szokujących informacji na temat Jarosława Kaczyńskiego. Przede wszystkim chodziło o wieżowiec "Kaczyński Tower", który po wygranych wyborach miał stanąć pod adresem Srebrna 16 w Warszawie, ale również ujawniono, że szef PiS robi interesy z wykorzystaniem tak zwanych słupów ze spółki Srebrna, należącej do Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, ma dziwne relacje z prezesem dużego banku, a także prawdopodobnie łamie ustawę o partiach politycznych. Okazuje się, że całą tę aferę przewidział 13. numer magazynu "Kaczor Donald", który ukazał się w 1997 roku.

"Kaczor Donald" przewidział "taśmy Kaczyńskiego"?

O niesamowitym zbiegu okoliczności poinformował nas nasz czytelnik Maciej, który podzielił się postem z facebookowego fan page'a Centrum Komiksów Disneya. Na stronie pojawiła się okładka "Kaczora Donalda" sprzed 22 lat, na której widzimy pewien szczegół zapowiadający "taśmy Kaczyńskiego". Tytułowy bohater kroczy z cylindrem na głowie. Za nim podążają trzej kuzyni - Hyzio, Zyzio i Dyzio. Cała czwórka maszeruje na tle ceglanej ściany. Donald trzyma w dłoniach tablicę z napisem "Teraz wpadam co tydzień!", idąc dumnie prosto w otwartą studzienkę kanalizacyjną. Jednak najciekawszym elementem całego obrazka jest tabliczka z nazwą ulicy - Srebrna 16.

foto: print screen Centrum Komiksów Disneya Fot. foto: print screen Centrum Komiksów Disneya

Oczywiście natychmiast pojawiły się jednoznaczne interpretacje okładki tego numeru, odnoszące się bezpośrednio do afery z "taśmami Kaczyńskiego". Żeby nie było wątpliwości. Okładka nie jest efektem pracy żadnego z internetowych żartownisiów. Sam obrazek jest oryginalny. Twórcy polskiej edycji "Kaczora Donalda" dodali jednak rodzime napisy. Czemu zdecydowali się przetłumaczyć nazwę ulicy akurat na Srebrną 16? To pozostanie nieodgadnioną zagadką, chociaż może mieć to związek z wydawnictwem Egmont odpowiedzialnego za ukazywanie się przygód Kaczora Donalda na polskim rynku. Do 2001 roku pod sławetnym adresem mieściła się siedziba polskiego oddziału firmy. Autor postu oznajmił w opisie, że ten komiks był jednym z ważniejszych numerów "Kaczora Donalda". To właśnie od tej pory magazyn komiksowy ukazywał się w Polsce jako tygodnik.

Czy wytwory popkultury mogą przewidzieć przyszłość?

Czy okładka rzeczywiście przewidziała przyszłość? Bezpieczniej jest jednak przyjąć, że to tylko kuriozalny i niezwykle zabawny zbieg okoliczności. Z drugiej strony może warto sięgnąć po archiwalne wydania "Kaczora Donalda", by przygotować się na nadchodzące wydarzenia? To nie pierwszy raz, kiedy popularne medium po fakcie wydaje się przepowiadać przyszłość. Liderem w tego typu proroctwach jest chyba serial "The Simpsons", któremu udało się przewidzenie wielu wydarzeń.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.