Pogoda
21.01.2016 14:47

Czy PiS przywróci fotoradary?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że PiS rozważa cofnięcie reformy likwidującej samorządowe przyrządy do mierzenia prędkości.

Czy PiS przywróci fotoradary?
foto: Panek, CC-BY-SA-3.0

Na początku 2016 roku w życie weszła znowelizowana ustawa, która uchyliła przepis o używaniu urządzeń rejestrujących – zarówno tych przenośnych, jak i zainstalowanych w pojazdach – przez straż miejską.

Rolę tych służb ograniczono do kontroli ruchu drogowego w bardzo wąskim zakresie, czyli do wylegitymowania podróżujących oraz kontroli kierowców nieprzestrzegających znaków zakazujących zatrzymywania się lub postoju. W efekcie liczba różnego rodzaju instalacji na drogach zmniejszyła się o połowę.

Wyłączenie z użytku urządzeń niesie ze sobą także pewną korzyść. Można bowiem porównać statystyki wypadków i zobaczyć, które rzeczywiście wpływały na bezpieczeństwo.

Część fotoradarów miałoby zatem przejąć Inspekcja Transportu Drogowego. Do łask za to na pewno nie powrócą fotoradary mobilne, które bardzo często były nadużywane.

Jednak to wszystko nie jest takie proste. ITD nie dysponuje wystarczającymi funduszami, przez co funkcjonariusze tej placówki nie mogą przejąć kontroli nad większą liczbą urządzeń.

Pod znakiem zapytania stoi także sama przyszłość tej formacji kontrolnej. Na chwilę obecną wiadomo jedynie, że rząd wycofał się już z pomysłu jej całkowitej likwidacji.

Co sądzicie o planowanych zmianach?

Magda Słomka
Tagi: News Przepisy