Pogoda
08.10.2018 13:58

Czy Pikachu jest nazistą? Fani „Pokemon Go” są zaniepokojeni

Wszystko przez to, że w szalenie popularnej grze pojawiła się nowa wersja Pikachu - tym razem Pokemon ma na sobie czapkę z logo... przypominającym symbol SS.

Pikachu
foto: kadr z wideo

Niedawno w japońskiej wersji gry „Pokemon Go” pojawiła się nowa wersja Pikachu. Stworek ma na sobie czarną czapkę z logotypem przedstawiającym dwa białe pioruny w białym kółku. Pokemon trafił do gry ubrany w taki sposób, ponieważ miał promować nową linię czapek-bejsbolówek japońskiej marki odzieżowej Fragment.

Nie powinno być w tym nic złego - w końcu Pikachu to Pokemon typu elektrycznego, zatem nikogo nie powinno dziwić, że ma na sobie czapkę właśnie z piorunami. Jednak w Internecie znaleźli się fani, którzy stwierdzili, że logotyp widoczny na czapce Pikachu jest łudząco podobny do... symbolu SS, czyli nazistowskich oddziałów ochronnych NSDAP:

Pikachu pod ostrzałem

Dla tych, którzy jeszcze nie omawiali II Wojny Światowej w szkole albo nieco przespali zajęcia z historii - SS (Schuztstaffel) było paramilitarną jednostką nazistowską odpowiedzialną za wiele przestępstw i ludobójstw w trakcie rządów NSDAP i Adolfa Hitlera. Członkowie ugrupowania brali udział m.in. w nocy długich noży (podczas której wymordowano partyjnych przeciwników Hitlera), stacjonowali w obozach zagłady, a niektóre jednostki były używane do mordowania cywili. W trakcie wojny SS stało się najbardziej brutalną jednostką nazistów i należeli do niej najbardziej fanatyczni zwolennicy Hitlera i jego doktryn.

Trudno posądzić Niantic, Fragment czy Nintendo o umyślne umieszczenie logotypu przypominającego symbol SS w grze „Pokemon Go”, która kierowana jest przede wszystkim do dzieci i osób młodych. Nawet jeżeli Japonia i inne części Azji mają bardziej „liberalne” podejście do pokazywania symboliki nazistowskiej, to twórcom raczej nie powinno zależeć na alienacji osób z Europy i Ameryki Północnej. Najprawdopodobniej twórcy nie zauważyli nawet podobieństwa między logotypem na czapce a symbolem SS.

Na razie ani Nintendo, ani Pokemon Company nie skomentowało „oskarżeń” ze strony fanów. Myślicie, że Pikachu w czapce powinien być usunięty z gry? A może cała sprawa jest traktowana nieco zbyt dramatycznie?

Kamil Kacperski
Tagi: Gry Pokemon GO Pokemon