Czy Superman wierzy w Boga? DC odpowiedziało na egzystencjalne pytanie dotyczące Człowieka ze Stali

Kamil Kacperski
05.03.2018 15:19
Superman|undefined Fot. Superman vol.4 #1

Superman został wychowywany przez metodystów i od małego chodził do kościoła ze swoją ziemską matką, Marthą. Jednak z upływem czasu, jego poglądy zaczęły ulegać zmianom.

W wydanym w lutym 2018 roku komiksie Superman #41, Clark i jego syn, Jon, udają się w kierunku planety Galymayne, chcąc uratować ją przed zagładą, która przypominać będzie to, co stało się z rodzinną planetą Kentów, czyli Kryptonem, którego historię poznamy w serialu o tym samym tytule.  

W trakcie podróży Superboy pyta się swojego ojca, czy ten wierzy w Boga. Człowiek ze Stali chwilę zastanawia się nad pytaniem Jona, po czym odpowiada, że po tym, co w życiu zobaczył, to musi wierzyć w „coś”:

Szczerze, Jon? Widziałem za dużo, żeby nie wierzyć w „coś”. Ale najważniejsze jest to, że... „coś” nie jest wszystkim.

Nicolas Cage jako Superman Fot. foto: DC Comics/materiały prasowe

Superman katolikiem?

Odpowiedź można interpretować jako wiarę Supermana w to, że czyny, mają większe znaczenie od samego słowa. Deklarowanie swojej wiary, czy przynależności do wyznawców danej religii nie powinno mieć wpływu na to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Sam Człowiek ze Stali został wychowany w wierze katolickiej, ale po kilkunastu latach życia jego poglądy ewoluowały, do tego, co przekazał swojemu synowi. 

Z drugiej strony, trudno w uniwersum DC wierzyć w cokolwiek, kiedy jedną z największych bohaterek jest Wonder Woman, córka jednego ze starych bogów, Zeusa, a największym wrogiem Ligi Sprawiedliwości, jest szef nowych bogów, Darkseid. Być może słowo „Bóg” straciło po prostu znaczenie dla bohaterów komiksów?

Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.