Pogoda
20.09.2016 11:08

Czy Tesla Model S85D nadaje się na tor?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wszystkie pojazdy przyspieszające od 0 do 100 km/h w okolicach 4 sekund nadają się na tor. Paru motoryzacyjnych entuzjastów postanowiło to sprawdzić..

Czy Tesla Model S85D nadaje się na tor?
foto: kadr z wideo

Wzięli na tor wyścigowy Teslę Model S85D. Już na pierwszym zakręcie auto zaczęło płużyć przodem. Z kolei każdy odważniejszy ruch kierownicą sprawiał, że nadwozie nadmiernie przechylało się na boki. Jednak to nie wszystko.

Po około 40 sekundach w samochodzie wyprodukowanym przez firmę Elona Muska włączył się tryb Power Mode, który miał chronić baterie przed przegrzaniem. To z kolei oznaczało, że nie dało się wykrzesać z tego pojazdu jego pełnego potencjału. Do tego momentu, amerykański samochód elektryczny szedł łeb w łeb z Dodgem Chargerem SRT Hellcatem.

Kierowca ponadto narzekał na wysoką masę własną Tesli. To był jeden z najcięższych pojazdów, którymi jeździli tego dnia na torze Virginia International Raceway. Nie najlepszy okazał się także pedał gazu – był nader miękki. To wszystko w połączeniu z mniej spektakularnym napędzaniem się – w stosunku do tego, co liczby sugerują – poskutkowało osiągnięciem bardzo przeciętnego czasu.

Tesla Model S zdołała pokonać odcinek o długości 5,26 kilometra w czasie 3:17,5 minuty. Tyle samo czasu potrzebował Jeep Grand Cheeroke SRT8, który jest znacznie cięższy i odznacza się gorszą aerodynamiką, a także niższą deklarowaną przez producenta mocą. Z kolei do lidera – Porsche 918 Spyder – Tesli zabrakło 30 sekund – co akurat nikogo nie powinno dziwić.

Jednak warto zauważyć, że Elon Musk projektując elektryczne samochody chciał, by były one efektywne, szybkie i bezpieczne w prowadzeniu. Niewątpliwie dla większości właścicieli Tesli nieistotne jest to, jak te auta radzą sobie na torze. Z pewnością większość z nich woli zrezygnować z prowadzenia na rzecz autonomicznego systemu.

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia planują w przyszłości wrócić na ten tor i spróbować sił w Tesli z wyłączonym systemem chroniącym baterię przed przegrzewaniem.

Tagi: Duperele Tesla