Czy Ziemia zostanie zniszczona przez czarną dziurę? Nowa teoria naukowców

Olga Konarzycka
31.08.2018 16:58
Czy Ziemia zostanie zniszczona przez czarną dziurę? Nowa teoria naukowców Fot. shutterstock.com

Czarne dziury od lat fascynują wielu naukowców. Zjawisko to bardzo często łączy się ze zniszczeniem i zagładą ludzkiej cywilizacji. Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy koniec świata wiążą z falami grawitacyjnymi, które ponoć są w stanie wytworzyć czarne dziury.

Zarówno naukowcy, jak i zwykli obywatele często zastanawiają się, kiedy nastąpi koniec naszej cywilizacji. Teorii związanych z końcem świata jest więc mnóstwo. Jedni uważają, że losy ludzkości zostały przepowiedziane przez jasnowidzów i proroków - jak na przykład królową Saby czy Babę Wangę - bądź zostały zapisane w tajemniczych przepowiedniach. Niektórzy sądzą, że zagłada związana będzie związana z uderzeniem olbrzymiej asteroidy, a jeszcze inni wierzą w jej apokaliptyczną wizję. Do zaskakujących wniosków doszli niedawno naukowcy. Ich zdaniem kres ludzkości może położyć czarna dziura.

Koniec świata - nowa teoria naukowców

Fizycy Frans Pretorious i William East stwierdzili, że związek z końcem świata mogą mieć fale grawitacyjne. Ich nieustanne rozciąganie się i kurczenie wywoływane zaburzeniami czasoprzestrzeni mogłoby w końcu doprowadzić do powstania tzw. płaskiej fali grawitacyjnej. W wyniku potencjalnego zderzenia dwóch fal tego typu doszłoby bowiem do wytworzenia osobliwości, która występuje ponoć we wnętrzu czarnych dziur. Wówczas doszłoby do globalnej katastrofy, która zakończyłaby życie na Ziemi - tak twierdzi naukowiec Uniwersytetu w Lizbonie, który podjął się próby wyjaśnienia teorii.

Umarlibyśmy od razu, jak tylko byśmy się o tym dowiedzieli. Gdyby to się wydarzyło, Ziemia rozciągnęłaby się na tysiące kilometrów i wszystko zostałoby zniszczone.

Czy Ziemia zostanie zniszczona przez czarną dziurę?

Okazuje się, że jak na razie Ziemia jest całkowicie bezpieczna. Do zderzenia dwóch fal płaskich potrzebne są bowiem gigantyczne pokłady energii. Tą natomiast dosyć ciężko jest znaleźć w przestrzeni kosmicznej, a w szczególności tej otaczającej naszą planetę. Okazuje się, że naukowcy wykryli niedawno fale grawitacyjne pochodzące z czarnych dziur, zanim jednak udało im się dotrzeć do Ziemi uległy one zniszczeniu. Najwidoczniej jak na razie nie mamy się więc czego obawiać, chyba, że weźmiemy pod uwagę inną teorię o czarnej dziurze.

czarna dziura 1 Fot. foto: Shutterstock.com

Czarna dziura we wnętrzu Ziemi?

Teorii odnośnie budowy Ziemi jest naprawdę wiele - niektórzy sądzą bowiem, że jest ona pusta w środku, a w jej wnętrzu zamieszkuje starożytna cywilizacja, a nawet reptilianie. Są jednak osoby, które uważają, że w skorupie ziemskiej znajduje się czarna dziura, która stale się powiększa. Jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiał, na ten temat przeprowadzono nawet badania. 

czarna dziura 2 Fot. foto: Shutterstock.com

Amerykańscy naukowcy odkryli podobno impulsy radiowe na Antarktydzie. Ponoć pochodzą one z wnętrza skorupy ziemskiej i niosą ze sobą strumień cząstek elementarnych, podobny do tych emitowanych przez czarne dziury. Ponoć wszystkiemu winne jest uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Jest to największy na świecie akcelerator cząstek znajdujący się w Genewie. Ma on na celu badanie cząstek elementarnych głównie poprzez eksperymenty polegające na zderzaniu dwóch przeciwbieżnych wiązek protonów. Zdaniem naukowców właśnie jego działanie miałoby spowodować wielką eksplozję - a w jej efekcie zalanie powierzchni Ziemi falą lawy.

Czarne dziury - teorie

Istnieje rzecz jasna wiele innych teorii związanych z czarnymi dziurami. Niektórzy naukowcy twierdzą bowiem, że Ziemia po ewentualnym wciągnięciu wcale nie przestałaby istnieć, a jedynie bardziej się rozwinęła. Są jednak też tacy, którzy uważają, że nasza planeta, podobnie jak cały wszechświat, już znajduje się w środku czarnej dziury. Ta natomiast ma być zlokalizowana w całkiem innym wszechświecie.

Co sądzicie na temat teorii związanych z czarnymi dziurami? Czy faktycznie mogą one w przyszłości zniszczyć Ziemię?

Olga Konarzycka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.