Pogoda
20.09.2017 15:11

Czy dźwiękiem można zamrozić wodę lub cofnąć jej bieg?

Dwójka dzieci przeprowadziła niezwykły eksperyment i umieściła jego szokujące efekty w sieci.

Czy dźwiękiem można zamrozić wodę lub cofnąć jej bieg?
foto: kadr z wideo

„Wszystko płynie” – rzekł Heraklit z Efezu. Już starożytni wiedzieli, że jedną z niewielu pewnych rzeczy na świecie jest nieustanne przemieszczanie się cząsteczek wody w środowisku. Nasz kochany „monotlenek diwodoru” zawsze jest w ruchu i nawet największa tama nie powstrzyma jego faktycznego obiegu w przyrodzie, bez którego nie istniałoby życie na ziemi. Wodę można co najwyżej zestalić w lód.

Zamrożenie wody wymaga temperatury zera stopni Celsjusza. Czy to możliwe, by zamrozić wodę... dźwiękiem? I czy możliwe jest, by udało się to dwójce małych dzieci? Tak wynika z filmiku, który można znaleźć na YouTube na kanale MrPlasm0. Wydobywane przez głośnik drgania fali dźwiękowej o częstotliwości 24 Hz sprawiają, że woda wydaje się zatrzymywać w powietrzu, niczym zamrożona. Co więcej, fala o częstotliwości 23 Hz powoduje „cofanie się” wody, a częstotliwość 25 Hz z kolei „przywraca” jej normalny ruch. Zobaczcie sami (od 2:31:)

Nie do wiary, prawda? Powiecie, że to fake, ale wideo jest jak najbardziej autentyczne. Z tym, że oczywiście woda nie zostaje zatrzymana ani cofnięta naprawdę. Takiego zjawiska nie zobaczymy na własne oczy – to po prostu trik związany z rejestracją filmową. Zwróćcie uwagę, że rurka z płynącą wodą umieszczona jest na głośniku. W efekcie woda płynie „w tempie” dźwięku. Wrażenie zatrzymania ruchu na wideo uzyskamy, gdy nagrywaniu filmu w danej częstotliwości próbkowania klatek towarzyszyć będzie fala dźwiękowa o częstotliwości o identycznej wartości. To znaczy, że jeśli nagrywamy w prędkości 24 klatek na sekundę, efekt „stojącej wody” uzyskamy przy fali o częstotliwości 24 Hz. Jeśli przy takim samym próbkowaniu zmniejszymy częstotliwość o 1 Hz, woda będzie płynąć wolniej, ale nam wydawać się będzie, że płynie w odwrotnym kierunku niż powinna. 

Jeśli macie kamerę i dobry głośnik, możecie spróbować przygotować taki eksperyment sami w domu. 

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Technologia