Naukowcy twierdzą, że marihuana pomaga w walce z COVID-19

22.05.2020 15:15
Naukowcy twierdzą, że marihuana pomaga w walce z COVID-19 Fot. . MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

 

Kanadyjscy naukowcy odkryli związek między ekstraktami z konopi, a lepszym leczeniem infekcji, związanych z koronawirusem.

Wstępne badania naukowców z kanadyjskiego Uniwersytetu Lethbridge w Calgary, wykazały związek między kannabidiolem (CBD), składnikiem czynnym medycznej marihuany oraz konopi o szerokim zakresie zastosowania, a zmniejszaniem namnażania się wirusa SARS-CoV-2 (oficjalna nazwa tegorocznej odmiany koronawirusa) w organizmie. 

Przeczytaj także

Jak przeprowadzono badanie?

Naukowcy przepadali ponad 400 szczepów roślin z gatunku konopi, testując ich wpływ na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Odkryto, że 13 szczepów - szczególnie tych bogatych w CBD, może wpływać na poziom enzymów ACE2 w organizmie. To właśnie one atakowane są przez koronawirusa w ustach, płucach i przewodzie pokarmowym i prowadzą do dalszych infekcji.

Kannabidiol (CBD) wpływa na zmniejszenie wytwarzania enzymu ACE2 w organizmie. Każe to przypuszczać naukowcom, że może zatem wpływać też na zwiększenie odporności przed koronawirusem, który atakuje ten konkretny enzym. Wedle ich wyliczeń, dzięki użyciu tych konkretnych szczepów, ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w organizmie maleje  o 73%.

Przeczytaj także

Wynik wstępnych analiz

Warto wyraźnie podkreślić jednak, że są to dopiero wyniki wstępnych badań i analiz naukowców. Ich odkrycia opublikowano właśnie w Internecie, na specjalnej stronie Preprints, gdzie oczekuje analizy i oceny przez innych badaczy.

Testy przeprowadzono na specjalnych modelach 3D, badając w ten sposób modele zachowania się enzymów w ciele. Następnym etapem powinny być testy na zwierzętach i ludziach, ale chwilowo placówka nie posiada odpowiednich środków do ich przeprowadzenia.

Ekstrakty (…) potrzebują dodatkowego przebadania, mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 jako element wspomagający leczenie. Biorąc pod uwagę obecny ciężki stan epidemiologiczny, każde rozwiązanie powinno zostać sprawdzone – powiedział dr Igor Kovalchuk z Universytetu Lethbridge.

Czytaj także: Polscy programiści robią najlepszy towar. Pierwszorzędny odlot Drug Dealer Simulator na Steamie.

 

Michał Kaczoń Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.