Pogoda
01.03.2019 14:04

Czy grozi nam zagłada? Rosyjscy naukowcy zapowiedzieli, że asteroida Apophis uderzy w Ziemię

Rosyjscy naukowcy oraz specjaliści z NASA ostrzegają, że asteroida Apophis znajduje na kursie kolizyjnym z naszą planetą. Czy koniec świata jest nieunikniony?

Archiwum Tajemnic
foto: Shutterstock

Asteroida Apophis od wielu lat wzbudza ogromne emocje w naukowym świecie. Według naukowców istnieje duże prawdopodobieństwo, że w piątek, 13 kwietnia 2029 roku, może nastąpić globalna zagłada. Co więcej, ostatnie doniesienia z Rosji mówią, że jeśli w 2029 jakimś cudem uda się nam uniknąć katastrofy, to w 2068 roku będzie równie niebezpiecznie. Co wiadomo o obiekcie 99942 Apophis i jakie jest prawdopodobieństwo jego kolizji z naszą planetą?

Asteroida Apophis - fakty

(99942) Apophis (nazwa planetoidy pochodzi od Apophisa, demona destrukcji i symbolu ciemności w mitologii egipskiej) jest planetoidą należącą do grupy Atena. Znana jest również pod wcześniejszym oznaczeniem tymczasowym 2004 MN4. Apophis zaliczany jest do grupy potencjalnie niebezpiecznych asteroid, które mogą zagrozić naszej planecie. Jego wielkość szacuje się na 370 metrów a masę na 7,9×1010 kg.

Planetoida została odkryta dwukrotnie: 19 czerwca 2004 roku przez Roya Tuckera, Davida Tholena oraz Fabrizio Bernardiego oraz 18 grudnia 2004 przez Gordona Garradda. Po bardziej wnikliwiej analizie okazało się, że jest to jeden i ten sam obiekt. Od tego czasu (99942) Apophis jest bacznie obserwowany i monitorowany w ramach finansowanego przez NASA programu poszukiwania planetoid bliskich Ziemi.

Zielony meteoryt spadł do Atlantyku. Czy NASA ukrywa prawdę?
Zielony meteoryt spadł do Atlantyku. Czy NASA ukrywa prawdę?
Przeczytaj także Zielony meteoryt spadł do Atlantyku. Czy NASA ukrywa prawdę?

Planetoidy z grupy Atena, mają orbity zbliżone są do orbity ziemskiej. Obiegają Słońce w ciągu 323 dni i w tym czasie zbliżają się dwukrotnie do naszej orbity.
Według obliczeń podczas zbliżenia z naszą planetą, do którego dojdzie piątek, 13 kwietnia 2029 roku, orbita Apophisa ulegnie zaburzeniu i jest wielce prawdopodobne, że zagrażający nam obiekt przemieści się z grupy Atena do grupy Apolla, której obiekty przecinają orbitę Ziemi.

Asteoroida Apophis

Koniec świata nastąpi w piątek, trzynastego?

Raport NASA z 24 grudnia 2004 mówił, że prawdopodobieństwo uderzenia Apophis w Ziemię wynosi około 1 do 300, niestety już trzy dni później, na podstawie 64 obserwacji, zmieniono możliwość zderzenia na 1 do 37.
Szczegółowe obliczenia i obserwacje mówią, że obiekt znajdzie się najbliżej ziemi w piątek, 13 kwietnia 2029 roku. Minie wtedy Ziemię w odległości 37 600 km (1/10 odległości Ziemi od Księżyca). Z wyliczeń wynika również, że Asteroida Apophis osiągnie jasność 3,3 magnitudo i będzie widoczna gołym okiem w Europie, Afryce i zachodniej Azji. Naukowcy uważają, że będzie to pierwszy tak ogromny obiekt w znanej historii, który minie Ziemię w tak małej odległości.

Asteroida
Asteroida
Przeczytaj także Czy w 2135 roku nastąpi koniec ludzkości? Asteroida Bennu zmierza w kierunku Ziemi

Jeśli uda się nam wyjść z tej sytuacji bez szwanku to kolejna okazja na koniec świata nadarzy się już 2068 roku. Do tego czasu Apophis znajdzie się blisko Ziemi aż trzy razy: w 2044 roku w odległości 16 milionów kilometrów, w 2051 roku -  7,6 milionów kilometrów oraz w 2060 roku -  5 milionów kilometrów.
Według naukowców z Wydziału Mechaniki Nieba na Uniwersytecie w Petersburgu, kolejny niebezpieczny przelot będzie miał miejsce w 2068 roku, kiedy to obiekt znów zbliży się do Ziemi na odległość mniejszą niż 100 000 km.

Asteroida Apophis

Jak może wyglądać globalna zagłada

Według wstępnych szacunków NASA, uderzenie Apophisa wyzwoliłoby energię równoważną 1480 megaton trotylu. W 2018 roku dane te uległy weryfikacji i wynoszą "jedynie" 1200 megaton. Jednak skala zniszczeń zależy od wielu czynników: składu chemicznego obiektu, stopnia dezintegracji w czasie przelotu przez atmosferę, miejsca zderzenia z powierzchnią Ziemi oraz kąta uderzenia.
Jednak bez względu na wszystko, skutki katastrofy byłyby tragiczne i objęłyby obszar tysięcy kilometrów kwadratowych - dla porównania energia uderzenia podczas katastrofy tunguskiej szacowana jest na 5–20 megaton.

Asteroida Apophis

Czy Rosyjscy naukowcy i specjaliści z NASA mają rację? Czy zderzenie z Asteroidą Apophis jest nieuniknione. O nowych faktach w tej sprawie będziemy Was informować na bieżąco.
 

Romana Makówka
Tagi: Archiwum Tajemnic