Pogoda
06.06.2017 12:36

Czy inteligentne progi zwalniające powinny być dostępne w Polsce?

Inteligentne progi zwalniające odczytujące prędkość zbliżających się pojazdów dostępne już za granicą. Czy czeka nas kolejna rewolucja w bezpieczeństwie na polskich drogach?

Czy inteligentne progi zwalniające powinny być dostępne w Polsce?
foto: kadr z wideo

Na naszych drogach wprowadzono już szereg innowacji, które mają podnieść bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych. Jakiś czas temu pisaliśmy o przejściach dla pieszych wykrywających ruch, dzięki którym uaktywnia się świetlny pokaz. Ten ma być sygnałem dla pojazdów, aby zwolnić, gdyż istnieje zagrożenie wtargnięcia ludzi na jezdnię.

W Szwecji już wprowadzono bardzo podobny system progów zwalniających. Actibump, bo o nim mowa, ma za zadanie wychwycić pojazdy przekraczające dozwoloną prędkość i na specjalnie wydzielonej powierzchni jezdni stworzyć nierówność. Jest ona niezbyt duża, jednakże w zawieszeniu samochodu jadącego z nadmierną prędkością może spowodować znaczne uszkodzenia.

Inaczej do tematu bezpieczeństwa podeszła hiszpańska firma Badennova S.L. Opracowała ona pierwszy próg zwalniający z wykorzystaniem płynu. Kierowcy jadący przepisowo nie poczują żadnych niedogodności po przejechaniu przez tak zaprojektowany element jezdni. Piraci drogowi lubiący docisnąć pedał gazu, w trakcie przejeżdżania przez przeszkodę zostaną podbici co może spowodować utratę kontroli nad pojazdem.

My jednak skupmy się na najnowszej propozycji prosto z Meksyku. Tutaj przy pomocy zintegrowanego systemu, pomiędzy radarem mierzącym prędkość pojazdu a progiem zwalniającym, ten podnosi się lub opuszcza. Każdy kierowca, który jadąc pojazdem przekracza dozwoloną prędkość natrafi na wystający próg zwalniający. Dla tych, którzy przestrzegają przepisów próg będzie leżał płasko umożliwiając przejazd bez konieczności redukcji prędkości.

Myślimy, że czas w naszym kraju zastosować inteligentne progi zwalniające. Te obecnie wykorzystywane mają bardzo zły wpływ na płynność ruchu drogowego. Przyczyniają się do uszkodzenia pojazdów, powstawania nadmiernego hałasu oraz wibracji podłoża. Problem z progami zwalniającymi mają również kierowcy zawodowi oraz pojazdy uprzywilejowane m.in. karetki pogotowia zmierzające na sygnale do chorych. One również muszą dostosować prędkość do wystających elementów jezdni. Wprowadzenie u nas inteligentnych progów zwalniających zniwelowałoby ten problem.

Czy inteligentne progi zwalniające powinny być dostępne w Polsce?

Aleksandra Kopka
Tagi: Progi zwalniające innowacja