Czy ludzie giganci istnieli naprawdę? Oto teorie na temat tajemniczych olbrzymów

Romana Makówka
07.02.2019 14:30
Ludzie giganci - czy naprawdę istnieli?|north Fot. shutterstock.com

Odkrycia archeologiczne wskazują, że w dawnych czasach Ziemię zamieszkiwały istoty znacznie przekraczające wzrostem obecnych ludzi. Istnieje wiele teorii na temat tajemniczych olbrzymów.

O gigantach wspomina Biblia (synowie Nephilim, Goliat), mitologia grecka i skandynawska, księgi deuterokanoniczne, a także wiele innych starożytnych źródeł. Wielokrotne odkrycia archeologiczne na całym świecie potwierdzają istnienie dziwnej rasy o ponadprzeciętnym wzroście, jednak nauka nigdy nie potwierdziła jednoznacznie do kogo należą ogromne szkielety.

Czy ludzie giganci istnieli naprawdę?

Teorii jest kilka - pierwsza z nich mówi, że giganci mogą być pozostałością po jakiejś obcej cywilizacji, zamieszkującą naszą planetę w zamierzchłych czasach. Inna tłumaczy, że ogromny wzrost odnalezionych szczątków może być powiązany z poziomem grawitacji  - starożytne jaszczurki i owady były o wiele większe niż obecnie, więc jeśli wtedy na Ziemi żyli ludzie, to byli dużo wyżsi niż obecnie. Kolejna mówi o tym, że to starożytni bogowie (kosmici) przysłali tu swoich potomków, by zasiedlić Ziemię i stworzyć nową cywilizację.

Przeczytaj także

Cmentarz bogów w Ekwadorze

Miejsce zwane „Changaiminas” jest częścią odnalezionego na południu Ekwadoru pradawnego miasta gigantów. W 1965 roku ksiądz Carlos Miguel Vaca zupełnie przypadkowo odnalazł tajemne przejście w jaskini Tayos. Odkryty tunel prowadził do komory, w której spoczywały fragmenty ogromnej wielkości szkieletów, których właściciele mogli mieć nawet po 7 metrów wzrostu. Duchowny przez wzgląd na szacunek do zmarłych utrzymywał swoje odkrycie w tajemnicy. Znalezisko ujrzało światło dzienne dopiero po śmieci swojego strażnika.

Giganci z Wisconsin

4 maja 1912 roku w New York Times ukazał się artykuł o odkryciu w Lake Delavan w Wisconsin. Nad jeziorem o tej samej nazwie, znaleziono ziemny grobowiec, a w nim 18 ogromnych szkieletów. Jak mówiły doniesienia prasowe, odkryci „giganci” za życia mieli około trzy metry wzrostu. Co więcej szkielety miały po sześć palców u rąk i nóg oraz wydłużone czaszki.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com
Wielki człowiek z Adeny

Pod koniec XIX wieku niedaleko posiadłości Adena w Chillicothe w Stanach Zjednoczonych odnaleziono kości należące do ludzi, którzy mierzyli od 2,5 do ponad 3 metrów wzrostu, a ich czaszki wyglądały odmiennie od naszych. W raportach badaczy pochodzących z 1945 i 1957 roku możemy przeczytać, że istoty z wykopalisk posiadały wysokie czoła oraz wyjątkowo wydatne kości policzkowe. Tajemniczy "ludzie z Adeny" mieli największe puszki mózgowe ze wszystkich do tej pory poznanych. Należy również zwrócić uwagę, że nic nie wskazuje na to, by czaszki były deformowane celowo, jak zdarza się w niektórych kulturach.

foto: shutterstock.com Fot. foto: shutterstock.com
Gigantyczny palec z Egiptu

Mający 38 centymetrów długości zmumifikowany palec został sfotografowany przez Gregora Sporri w 1988 roku. Na potwierdzenie jego autentyczności właściciel znaleziska przedstawił certyfikat i zdjęcie rentgenowskie zdobyte jeszcze w latach 60. Niestety naukowcy nigdy nie zbadali tego fenomenu, bowiem jego "odkrywca" wystraszył się nadmiernego zainteresowania prasy i zniknął z nim na zawsze.

foto: kadr z wideo Fot. foto: kadr z wideo

Olbrzym z Kaukazu

W 2008 roku w Gruzji, w rejonie Borżomi, odkopano kości starożytnego olbrzyma. Ustalono, że miał on wysokość 2.5 – 3 m, a jego czaszka miał być trzy razy większa od ludzkiej. Osiem lat wcześniej, niedaleko wsi Udabno, również znaleziono szkielet czterometrowego "goliata". Jednak doniesienia o podobnych znaleziskach w tej części świata pochodzą już z 1920 roku, kiedy to ogromne szkielety znaleziono w jaskini położonej na zboczu Góry Kazbek.

Zobacz także: >> 18 tysięcy osób chce napić się wody ze starożytnego sarkofagu. Wierzą, że jest źródłem niezwykłej mocy <<

Podobnego odkrycia dokonano również w górach Tien, położonych w radzieckiej centralnej Azji niedaleko Himalajów w 1945 roku. Znaleziona wtedy czaszka miała obwód 84 centymetrów.

Romana Makówka Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.