Pogoda
19.10.2018 16:33

Czy memy są winne otyłości wśród nastolatków?

Takiego zdania są brytyjscy lekarze, którzy stwierdzili, że śmieszne obrazki w internecie mogą być poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia, niż by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Czy memy są winne otyłości wśród nastolatków?

Memy stały się częścią popkultury. Trudno sobie wyobrazić dzień bez zobaczenia chociaż jednego z takich obrazków, nawet jeżeli o internecie nie wiemy praktycznie nic. Jednak zdaniem brytyjskich lekarzy, memy są odpowiedzialne nie tylko za zabawianie i poprawianie humoru, ale również za... otyłość wśród nastolatków. 

Oczywiście samo oglądanie śmiesznych obrazków nie powoduje, że dzieciaki tyją. Chociaż czekajcie - właśnie to stwierdziły mądre głowy z brytyjskich uczelni. Jako przykład mema, który jest zły dla zdrowia nastolatków, podali zdjęcie przedstawiające otyłego chłopca z podpisem „darmowe jedzenie? Policzcie i mnie!” (jakość żartu poddajemy waszej ocenie). W liście do brytyjskiego parlamentu napisali:

"

Ogromna ilość osób na Twitterze udostępnia memy związane ze zdrowiem. Ich przekaz jest zarówno pozytywny, jak i negatywny, ale ich zawartość jest i tak wielce niestosowna. "

Czy memy są niebezpieczne?

Wśród innych przykładów, znawcy z brytyjskich uniwersytetów umieścili zdjęcie przedstawiające sylwetkę człowieka złożoną z pizzy, kiełbasek i kartofla o ludzkiej twarzy, które zostało opatrzone podpisem „to ja”, czy fotos przedstawiający ręce myjące mydłem tabliczkę czekolady. To drugie zdjęcie zostało podpisane #czyste_jedzenie. Według mądrych głów, memy są niebezpieczne przez to, że są postrzegane jako niegroźne źródło rozrywki:

"

Memy są traktowane jako część rozrywki, ale reprezentują także część kultury, która kompletnie nie zważa na potrzeby i prawa nastolatków. "

Naukowcy zauważają również, że memy często normalizują anormalne zachowanie, a także wyśmiewają innych ze względów rasowych, etnicznych, religijnych czy orientacji seksualnej. Według nich nie są to wartości, które warto przekazywać nastolatkom. 

Czy tak jest naprawdę? My się raczej nie zgodzimy z naukowcami, ponieważ bez memów życie straciło by smaczek. Bo w końcu co złego może być w takim obrazku?

cp2077
Kamil Kacperski
Tagi: Duperele