Pogoda
20.01.2016 13:49

Czy można odziedziczyć hasło?

Według Apple – nie. Nawet, jeśli iPad został zapisany w spadku w potwierdzonym przez notariusza testamencie.

Czy można odziedziczyć hasło?
foto: Ed Gregory, CC0

O takim stanowisku producenta dowiedziała się 72-letnia wdowa z Kanady, gdy próbowała uzyskać hasło do odziedziczonego sprzętu.

Rozmowy z Apple trwały miesiącami. Korporacja otrzymała numery seryjne wszystkich sprzętów producenta posiadanych przez rodzinę, kopię testamentu przekazującego urządzenie kobiecie oraz poświadczone przez notariusza świadectwo zgonu. Przekazano także używany na urządzeniu login.

Nie wystarczyło to jednak do tego, żeby Apple zdradziło hasło bądź też zaproponowało jego zresetowanie. Próbująca korzystać z iPada wdowa otrzymała sugestię, że powinna dostarczyć nakaz sądowy.

Gdy sprawa trafiła do mediów, Apple postanowiło raz jeszcze przemyśleć swoją postawę, czego rezultatem są oficjalne przeprosiny i określenie sprawy jako „nieporozumienia”. Hasło nie zostało jednak jeszcze przekazane – korporacja za to „pracuje już z rodziną nad rozwiązaniem problemu bez potrzeby angażowania sądu”.

Kłopoty z otrzymaniem hasła do konta zmarłej osoby wpisują się w zdecydowanie większy problem uregulowania kwestii cyfrowej spuścizny pozostawianej przez osoby odchodzące z tego świata.

Od 2013 roku Google pozwala na wyznaczenie osoby, która będzie mogła uzyskać dostęp do usług wykorzystywanych przez zmarłego – na przykład konta Gmail czy plików przechowywanych w sieci. Facebook umożliwia wskazanie kto będzie miał prawo zarządzać profilem nieboszczyka. Szacuje się, że w najpopularniejszym serwisie społecznościowym obecnie istnieje ponad 30 milionów profili osób, które już nie żyją.

Czy spotkaliście się z umarłymi w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile Apple