Czy najbliższy przyjaciel Tolkiena był gejem? Aktor z biografii pisarza skomentował domysły

14.05.2019 11:08
kadr z filmu Tolkien|undefined Fot. kadr z filmu Tolkien

W filmie biograficznym "Tolkien" pojawia się dwuznaczna relacja pomiędzy tytułowym bohaterem, a jego najbliższym przyjacielem z dzieciństwa - Geoffreyem Bachem Smithem. Anthony Boyle, który wcielił się w postać młodego poety, skomentował domysły widzów. 

UWAGA! Artykuł zawiera spoilery. Czytasz na własną odpowiedzialność!

Film pod tytułem "Tolkien" skupia się na wczesnych latach z życia twórcy "Władcy Pierścieni". Widzowie poznają nie tylko wydarzenia, które mogły zainspirować pisarza do stworzenia Śródziemia i jego mieszkańców, ale również odkrywają tajemnice z młodości Tolkiena. Czy jedną z nich jest niespełnione uczucie żywione do pisarza przez jego przyjaciela Geoffreya Bache'a Smitha?

Przeczytaj także

"Tolkien" - czy Geoffrey Bache Smith był gejem?

W filmie o Tolkienie widzimy, w jaki sposób chłopak pochodzący z rodziny, która wpadła w kłopoty finansowe, trafił do szkoły dla elit Birmingham - King Edward's School. Tam zaprzyjaźnił się z czwórką rówieśników, z którymi założył T.C.B.S. - nieformalne stowarzyszenie miłośników sztuki. Oprócz Tolkiena należeli do niego Christopher Wiseman, Robert Gilson oraz Geoffrey Bache Smith. Przyjaźń między młodzieńcami trwała aż do czasów, kiedy cała czwórka trafiła na front I wojny światowej. W okopach bitwy nad Sommą śmierć ponieśli Gilson i Bache Smith. Ten ostatni był przez wiele lat najbliższym przyjacielem Tolkiena. 

W "Tolkienie" nadano ich znajomości trochę szerszy kontekst. Tuż przed powołaniem do armii, Tolkien dowiaduje się, że jego ukochana Edith zaręczyła się z pewnym mężczyzną, który "jest dla niej dobry". Zrozpaczony student, nie wie co zrobić w tej sytuacji. Z pomocą przychodzi Bache Smith, który daje przyjacielowi lekcję na temat miłości. Patrząc mu głęboko w oczy, opowiada o wartości niespełnionego uczucia. Ta scena oraz wielkie przywiązanie Tolkiena do młodego poety może sugerować, że pomiędzy literatami było coś więcej niż przyjaźń. 

Tego typu domysły snuto na wiele lat przed powstaniem "Tolkiena". Pojawiły się w wyniku analizy korespondencji pomiędzy Tolkienem, a Bachem Smithem. Nie potwierdzono jednak, że młody poeta rzeczywiście był homoseksualistą, a tym bardziej że zakochał się bez wzajemności w Tolkienie. O ten wątek z filmu biograficznego podczas rozmowy z portalem Standard.co.uk. został zapytany Anthony Boyle - odtwórca przyjaciela pisarza. 

Jeśli chcesz robić sztukę, nie komentujesz jej, zostawiasz ją innym do interpretacji. Ale jeśli spojrzeć na listy pomiędzy Geoffreyem a Tolkienem, wydaje mi się, podobnie jak Stephenowi Beresfordowi [współscenarzyście filmu], że język, którym pisali do siebie, jest często bardzo romantyczny. A ostatnie chwile życia Geoffreya na Ziemi, po tym, jak został trafiony szrapnelem, poświęcił na napisanie listu do Tolkiena - nie do swojej kochanki, swojej sympatii. Swoje ostatni chwile przed śmiercią spędził, pisząc list do Tolkiena. 

Stephen zrobił coś niesamowitego - nie położył kawy na ławę w przypadku tej postaci. Nie ma żadnego konkretnego dowodu na to, że Smith był zakochany w Tolkienie, ale jeśli nie będziemy podążać za wskazówkami, które nam dano, wypiszemy tych ludzi z historii. 

Każdy, kto czytał "Władcę Pierścieni" doskonale zna podobny wątek platonicznego uczucia pomiędzy dwoma postaciami męskimi. Mowa oczywiście o relacji między Frodo i Samem. Dla wielu znawców literatury jest to przykład jednego z najbardziej homoerotycznych postaci w fantasy. Jest to jednak homoerotyzm niewinny, aseksualny, oparty jedynie na szczerej miłości, która nie zawiera w sobie pożądania. I w filmie "Tolkien" pojawia się podobne podejście do miłości. Widać je podczas sceny rozmowy głównego bohatera z matką swojego przyjaciela tuż po jego śmierci. Tolkien nazwał go czystą miłością i nie wykluczone, że Bache Smith miał ogromny wpływ na to, jaką postacią był Samwise Gamgee.

"Tolkien" - kiedy premiera?

Polscy widzowie będą mogli wyrobić sobie zdanie na temat relacji filmowych bohaterów już niedługo. "Tolkien" wejdzie na ekrany rodzimych kin 17 maja 2019 roku. W produkcji oprócz Boyle'a zagrali między innymi Nicholasa HoultLily CollinsPatrick GibsonTom Glynn-Carney oraz Derek Jacobi. Za reżyserię biografii pisarza odpowiada Dome Karukoski

>>Zobacz też: George R.R. Martin porównuje swoją twórczość do powieści J.R.R. Tolkiena<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.