Pogoda
01.06.2017 20:08

Czy policja za brak odpowiedniego stroju na motocykl może zatrzymać prawo jazdy?

Jeździsz na motocyklu? Czy dopiero zdajesz egzamin na kategorię A? Warto wiedzieć jakie wyposażenie kierowcy jest obowiązkowe aby uniknąć mandatu i punktów karnych.

Czy policja za brak odpowiedniego stroju na motocykl może zatrzymać prawo jazdy?

Jeśli mamy za sobą już kurs na prawo jazdy kategorii A, wiedza odnośnie prawidłowego i obowiązkowego stroju motocyklisty nie powinna być dla nas zaskoczeniem.

Jednak zanim wyjedziemy na zwiedzanie polskich dróg upewnijmy się, że jesteśmy wyposażeni we wszystko co zapewni nam bezpieczeństwo.

Obowiązkowym wyposażeniem kierowcy motocykla oraz pasażera jest kask. Za złamanie tego zapisu kodeksu drogowego właścicielowi jednośladu grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Taką samą karę wymierzą kierowcy mundurowi za brak kasku u pasażera.

Przy zakupie odpowiedniego kasku warto wybrać się do specjalisty, który dobierze idealny do kształtu i wielkości głowy. Trzeba pamiętać, że w kasku głowa przy dłuższych trasach spędza po kilka godzin. Dlatego powinien być tak dobrany, aby przylegać do głowy, ale jej nie uciskać. Musi również spełniać normy CE dające nam gwarancję bezpieczeństwa w razie wypadku.

Kolejnym ważnym, ale nie obowiązkowym elementem stroju jest kurtka. Tutaj gama modeli i firm produkujących odzież dla miłośników jednośladów jest szeroka. Możemy wybierać pomiędzy ubraniami tekstylnymi, a skórzanym. Każda z propozycji ma swoje plusy i minusy. Skóra jest bardziej trwała i wytrzymała na zniszczenia jednak nie przepuszcza powietrza. Materiałowa odzież jest mniej odporna na otarcia, ale w niej nasze ciało oddycha.

Jeśli nie mamy wystarczających funduszy na zakup kompletnego kombinezonu skórzanego bądź tekstylnego, warto wziąć pod uwagę spodnie jeansowe z zestawem protektorów. Pamiętajmy, że muszą być one odpowiednio dopasowane do określonych miejsc na naszym ciele. Spodnie są o tyle ciekawą propozycją, że w razie rezygnowania z jazdy jednośladem możemy ich używać na codzień.

Rękawiczki oraz buty warto nabyć w tym samym czasie co kask. W wielu szkołach jazdy, aby uczestniczyć w zajęciach na placu manewrowym trzeba posiadać oba elementy wyposażenia. Buty są sprawą indywidualną. Mogą być krótkie zaraz za kostkę lub dłuższe do połowy łydki. Przed wyborem warto przymierzyć kilka modeli, aby dobrać ten odpowiedni do swojej stopy.

Więc, czy policja może nam zabrać prawo jazdy za brak odpowiedniego ubioru? Teoretycznie nie, o ile nie jedziemy bez kasku, a suma naszych punktów karnych nie przekracza dopuszczalnej.

Warto jednak zanim wsiądziemy na motocykl uzbroić swoje ciało w odzież zapewniającą bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że podczas jazdy jednośladem, każdy szlif oznacza spotkanie naszego ciała z jezdnią. A te bywają bardzo bolesne.

Aleksandra Kopka
Tagi: przepisy ruchu drogowego motocykl kask motocyklowy