Pogoda
13.03.2019 12:08

Czy wiesz, że: Prawdopodobnie źle wymawiasz nazwisko twórcy "Władcy Pierścieni"?

Wkrótce do kin trafi film pod tytułem "Tolkien", który opisuje wczesne lata życia autora "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Dzięki zwiastunowi biografii wiele osób odkryło, jak prawidłowo wymawiać nazwisko pisarza.

J.R.R. Tolkien
foto: East News

W pierwszej połowie marca 2019 roku zaprezentowano drugi zwiastun filmu "Tolkien". Jak sam tytuł wskazuje, produkcja Dome'a Karukoskiego będzie biografią słynnego pisarza odpowiedzialnego za powstanie takich klasyków fantasy, jak "Władca Pierścieni", "Hobbit" czy "Silmarillion". W związku ze zbliżającą się premiera postanowiliśmy przygotować tekst, który rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące poprawnej wymowy nazwiska tytułowego bohatera filmu.

Tolkien - jak wymawia się nazwisko twórcy "Władcy Pierścieni"?

W drugim trailerze "Tolkiena" wielokrotnie pada nazwisko pisarza, które brzmi odmiennie od tego, jak zwyczajowo wymawia się je na gruncie polskim, czy w taki sposób, w jaki się je zapisuje. Jest to częsty błąd popełniany nawet przez fanów brytyjskiego literata.

orkowie władca pierścieni
orkowie władca pierścieni
Przeczytaj także J.R.R. Tolkien oskarżony o rasizm we "Władcy Pierścieni" przez to jak pokazał… orków

Okazuje się jednak, że nie tylko Polacy mają problem z prawidłowym artykułowaniem nazwiska Tolkien. Shaun Gunner - prezes The Tolkien Society, potwierdził, że zła wymowa nazwiska twórcy "Władcy Pierścieni" dotyczy również osób z krajów anglojęzycznych. Gunner opowiedział o tym w rozmowie z portalem CNET.com.

"

Zdecydowanie powinno się mówić tol-keen nie tol-kin - jak najczęściej się to robi, ani też tol-kee-en, bo taką formę też zdarzało mi się słyszeć. Nazwisko ma niemieckie pochodzenie i w języku niemieckim ie wymawia się jak dźwięk ee. "

Oznacza to, że "e" w nazwisku pisarza jest nieme a "i" powinno zostać odpowiednio wydłużone jak w angielskim słowie "knee". Gunner dodał, że błędy w wymowie zdarzały się nawet za życia Tolkiena. Pisarz żalił się na ten stan rzeczy w jednym z listów do Richarda Jefferya.

Nazwisko Tolkiena nie jest jednak jedynym elementem nastręczającym trudności. Problematyczne w wymowie jest również trzecie imię pisarza. Chociaż twórca najbardziej znany jest jako J.R.R. Tolkien, w rzeczywistości nazywał się John Ronald Reuel Tolkien.

"

Reuel jest nazwiskiem rodowym, prawdopodobnie należącym do przyjaciela dziadka Tolkiena. Powinno się jej wymawiać ROO-el. "

W rzeczywistości etymologia nazwiska pisarza nie jest do końca znana. Uznaje się, że pochodzi od niemieckiego słowa "tollkühn" - "śmiały", ale istnieją również hipotezy, według których genezą miałaby być miejscowość Tolkynen, czyli dzisiejsza wieś na Mazurach o nazwie Tołkiny i ród Tolk.

"Tolkien" - kiedy premiera filmu?

W tytułowej zobaczymy Houlte'a, znanego między innymi z takich tytułów jak "Mad Max: Na drodze gniewu" czy serii "X-Men"Muzą i żoną tytułowego bohatera została Lily Collins, grająca w filmach "Królewna Śnieżka", "Wielki Mike" i "Aż do kości". W pozostałych rolach wystąpią Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem produkcji jest Dome Karukoski. Za scenariusz odpowiada natomiast David Gleeson. Światowa premiera filmu "Tolkien" została zaplanowana na 10 maja 2019 roku. Nie wiadomo, kiedy dokładnie biografia pisarza trafi do polskich kin. 

>>Zobacz też: Syn J.R.R. Tolkiena był księdzem pedofilem? Trwa śledztwo w jego sprawie<<

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Hobbit Władca Pierścieni J.R.R. Tolkien