Czy za jazdę pod wpływem narkotyków grozi surowa kara?

Zapaliłeś jointa tydzień wcześniej na imprezie urodzinowej kumpla, a teraz złapała cię drogówka i chce robić narkotesty? Uważaj! Kara może być surowa.
W 2017 roku weszła zmiana przepisów o ruchu drogowym dotycząca przeprowadzania kontroli kierowców, u których istnieje podejrzenie prowadzenia pojazdu pod wpływem środków odurzających.
Na jej mocy Policja ma do dyspozycji ponad 1000 narkotestów jednorazowych, oraz 40 kaset do urządzeń stacjonarnych. A to nie koniec zamówień. Do końca roku liczba narkotestów ma się zwiększyć do 7200 jednorazowych i 907 kaset.
Sprzęt, w który zostali wyposażeni mundurowi jest z najwyższej półki. Wykrywa nawet zjaranego blanta sprzed prawie dwóch tygodni. Za jazdę samochodem na takim dopalaczu przewidziana jest kara:
- zakazu prowadzenia pojazdów od roku do 10 lat.
- grzywny do 720 tys. zł.
- pozbawienia wolności do 2 lat
- pozbawienia wolności do 12 lat jeśli w spowodowanym wypadku jest ofiara śmiertelna
Według obecnych przepisów prawa o ruchu drogowym sama obecność narkotyku w organizmie kierowcy rozpatrywana jest jako przestępstwo. Te różnie oddziaływają na organizmu człowieka. Sprawdźcie, które najbardziej wpływają na ośrodkowy system nerwowy kierowcy.
Amfetamina
Działa pobudzająco na organizm kierującego pojazdem, dając poczucie pozornej poprawy koncentracji. W rzeczywistości jednak zaburza percepcję słuchową i wzrokową. Kierowca nie jest w stanie skupić się na najważniejszych elementach drogi tj. znaki drogowe.
Zobacz także: Ile utrzymuję się amfetamina w moczu?
Marihuana
Wywołuje efekt slow motion u kierowcy, spowalniając jego reakcję na wydarzenia na drodze. Powoduje dużą dawkę rozchwiań emocjonalnych od stanów euforii do apatii, szybko doprowadzając do spadku koncentracji u kierowcy.
Heroina
Powoduje zaburzenia widzenia zwłaszcza w trakcie nocnych przejażdżek. Wywołuje stan otępienia i drastycznie obniża zdolność koncentracji spowalniając reakcje.
Kokaina
Działa podobnie do amfetaminy z tą różnicą, że jeszcze bardziej zaburza świadomość. Wygląda to mniej więcej tak, że kierujący pojazdem jest w stanie dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły ubioru kierowcy z naprzeciwka, a nie widzi znaku drogowego ustawionego tuż przed maską jego samochodu.
LSD
Po tym narkotyku człowiek czuje się więźniem we własnym ciele doświadczając urojeń i omamów. LSD bardzo silnie wpływa na zaburzenie oceny sytuacji na drodze.
Ecstasy
Wpływ tego narkotyku na kierowcę podobny jest do tego wywołanego amfetaminą. Pobudza ciało dając mu iluzoryczne poczucie przypływu energii. U kierowcy pojazdu daje przeświadczenie, że mimo skrajnego wyczerpania może on jechać dalej.
Coraz więcej ludzi sięga po narkotyki, dlatego policja za darmo sprawdzi, czy w Twoich narkotykach nie ma śmiercionośnego glutenu.
Oceń artykuł