Pogoda
19.09.2016 11:09

Czy zamykanie aplikacji oszczędza baterię w smartfonie?

Programy uruchomione na smartfonie zużywają jego zasoby – zabierają miejsce w pamięci RAM, mogą także aktywnie korzystać z procesora i innych komponentów telefonu. Czy zamykanie aplikacji poprawia czas pracy na baterii?

Czy zamykanie aplikacji oszczędza baterię w smartfonie?
foto: materiały prasowe

Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest prosta i intuicyjna – im mniej programów musi obsługiwać procesor, tym mniej energii zużywa. Rzeczywistość i praktyka zadają jednak tej teorii kłam.

Mobilne systemy operacyjne zostały tak skonstruowane, żeby domyślnie oszczędzać energię. Dlatego zdecydowana większość aplikacji w chwili opuszczenia ich jest „zamrażana” – zajmowany przez nie obszar pamięci jest przechowywany bez zmian, a sam program nie wykonuje żadnych aktywności.

foto: zrzut ekranu

Dzięki temu program działający w tle tak naprawdę nie jest uruchomiony – jego aktywność zostanie przywrócona w chwili, gdy użytkownik będzie chciał do niego wrócić.

Co więcej – jeśli system uruchamia zahibernowaną aplikację, zużywa na to zdecydowanie mniej energii, niż jest potrzebne do pełnego wystartowania programu. Zamykanie uśpionych apek może więc paradoksalnie doprowadzić do szybszego wyładowanie się akumulatora.

Jeśli więc chcecie, żeby Wasz smartfon działał dłużej – pozwólcie mu zarządzać uruchomionymi aplikacjami według zasad przygotowanych przez programistów. Jeśli okaże się, że z któraś z nich będzie jednak działała w tle, sącząc energię z akumulatorów, Android sam Was o tym poinformuje i zapyta, czy chcecie je zamknąć.

foto: zrzut ekranu

Dotyczy to zwłaszcza aplikacji, które korzystają z usług lokalizacji GPS (nawigacje samochodowe, gry typu Pokemon GO czy Ingress) oraz programów utrzymujących połączenie z internetem (Chrome, Facebook).

Skoro wiemy już, jak oszczędzać energię używając smartfona warto zadać sobie pytanie, ile kosztuje nas roczne ładowanie akumulatora naszego gadżetu. Dokonaliśmy niezbędnych obliczeń, uwzględniając także fakt pozostawiania przez większość z nas ładowarki podłączonej do gniazdka, i doszliśmy do sumy, której większość z nas się nie spodziewała.

A Wy zamykacie aplikacje otwarte w tle?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile