Pogoda
16.06.2020 17:06

Czym jest "Palec śmierci", który zamraża wszystko na swojej drodze? [WIDEO]

"Palec śmierci" to oszałamiające zjawisko podwodne występujące na Antarktydzie i Arktyce. Co kryje się za tą tajemniczą nazwą?

Czym jest Palec śmierci który zamraża wszystko na swojej drodze
foto: Shuttenstock

Rzadkie zjawisko naturalne, nazywane "lodowym palcem śmierci", wygląda naprawdę spektakularnie. Niestety gdy tylko dotknie dna morskiego, zabija wszystko wokół.

Jak powstaje "Palec śmierci"?

Jak dotąd tylko ekipie BBC udało się uwiecznić ten fenomen na żywo, jednak przerażające zjawisko znane jest od ponad trzydziestu lat. Obserwuje się je jednak niezwykle sporadycznie, ponieważ występuje tylko w szczególnych warunkach.

Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie
Przeczytaj także Polskie jezioro o niespotykanie czystej i przeźroczystej wodzie. Światło dociera na głębokość 14-15 metrów [WIDEO]

"Palce śmierci" pojawiają się w wodach oceanu, w których jest spora ilość soli. Fenomen polega na tym, że  słona woda jest wypychana z pokrywy lodowej i przez swoje wysokie zasolenie zmierza ona ku morskiemu dnu. Przez to, że jest bardzo zimna, woda morska wokół niej zaczyna zamarzać. Tworzy się swego rodzaju rura, którą lodowata woda spływa w dół, zamrażając wszystko na swej drodze.

Ekipie BBC za pomocą specjalistycznych, podwodnych kamer udało się zarejestrować to zadziwiające zjawisko, podczas którego zamarzają wszystkie żywe organizmy takie, jakie jak jeżowce czy rozgwiazdy.

Niesamowity, podwodny sopel śmierci został nakręcony przez załogę BBC na Antarktyce.

Zobacz także: Przerażająca choroba kanibali. Czym jest "śmiejąca się śmierć"?

Tagi: Ciekawostki