DRU – autonomiczny robot dowożący pizzę

Michał Tomaszkiewicz
18.03.2016 17:37
DRU – autonomiczny robot dowożący pizzę Fot. kadr z wideo

To prawda, co mówią o robotach – w przyszłości zabiorą ludziom pracę. W Australii trwa właśnie zamach na stanowiska roznosicieli pizzy, dokonywany przez robota DRU.

DRU - Domino's Robotic Unit – powstał dzięki współpracy pomiędzy siecią pizzerii i australijskim producentem autonomicznych robotów dla wojska, Marathon Targets. Doświadczenie zdobyte w wykonywaniu militarnych misji zostało użyte w bardziej pokojowych celach.

Pierwsza dostawa, przeprowadzona w trybie autonomicznych, ale pod silnym nadzorem towarzyszących DRU ludzi, odbyła się 8 marca 2016. Roboty będą przekazywane pizzeriom Domino’s działającym w tym mieście w ciągu 6 miesięcy, program wdrożeniowy ma potrwać dwa lata.

Podobnie jak jeżdżące samodzielnie samochody, DRU orientuje się w przestrzeni dzięki połączeniu danych GPS z informacjami zdobywanymi dzięki Lidarowi – laserowego odpowiednika radaru. Robot jest wyposażony w elektryczny silnik, komplet oświetlenia oraz komorę transportową mogącą jednocześnie podgrzewać pizzę oraz chłodzić napoje.

DRU w obecnej wersji – prace nad zwiększeniem możliwości robota ciągle trwają – potrafi dotrzeć samodzielnie pod wskazany adres… i to właściwie tyle. Aby odebrać pizzę klient musi wpisać otrzymany na telefon kod – po pomyślnej autoryzacji z opływowego korpusu robota wysuwa się schowek na zamówienie.

Początkowo DRU ma odbierać pracę dostawcom tylko w Australii, jednak Domino’s już zapowiada chęć przeprowadzenia robotycznej rewolucji także w innych krajach, wspominając o prowadzeniu rozmów z partnerami z całego świata.

Osiągi DRU nie zostały podane – nie wiadomo więc jeszcze, czy jest szybszy od ludzkich dostarczycieli i co przyjmuje w ramach napiwku za sprawne dowiezienie pizzy.

Chcielibyście, żeby robot dowoził Wam pizzę?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.