Pogoda
09.06.2020 09:23

Daniel Radcliffe skomentował transfobiczne wypowiedzi J.K. Rowling: "Transgenderowe kobiety są kobietami"

Odtwórca Harry'ego Pottera postanowił stanąć po stronie osób LGBT pokrzywdzonych ostatnimi słowami J.K. Rowling. Jak aktor odniósł się do sytuacji?

Daniel Radcliffe
foto: Shooting Star/Sipa USA/East News

Żyjemy w czasach, w których odpowiedzialność za słowa jest o wiele większa niż kiedykolwiek. Przekonała się o tym na własnej skórze J.K. Rowling - pisarka, która stworzyła serię "Harry Potter". Została skrytykowana za serię transfobicznych wpisów na Tweeterze. Do krytyki autorki dołączyły gwiazdy filmów opartych na jej książkach, między innymi gwiazdor serii - Daniel Radcliffe.

Harry Potter kontra J. K. Rowling - Daniel Radcliffe broni osób LGBTQ

Chociaż Rowling w swoich książkach uczy tolerancji i otwartości na wszelkie odmienności, w prywatnym życiu zdaje się wykazywać cechy typowe dla Ślizgonów i niektórych mniej radykalnych zwolenników Voldemorta. Pisarka już wcześniej była krytykowana za rasistowskie i transfobiczne wypowiedzi. Ostatnio powróciła jednak do tematu, twierdząc, że menstruują jedynie kobiety.

J.K. Rowling
J.K. Rowling
Przeczytaj także Autorka "Harry'ego Pottera" krytykowana za transfobiczne wypowiedzi. Co tym razem powiedziała J.K. Rowling?

Rowling została skrytykowana nie tylko przez anonimowych użytkowników Twittera, ale również przez organizację broniącą praw osób LGBTQ o nazwie GLAAD, a także osoby publiczne. Wśród nich znalazł się Daniel Radcliffe - odtwórca Harry'ego Pottera w filmach na podstawie książek Rowling.

Foto: Everett Collection/ East News
Foto: Everett Collection/ East News
Przeczytaj także Daniel Radcliffe wyznał, że rola Harry'ego Pottera wpędziła go w poczucie winy i alkoholizm

Aktor napisał krótki esej na portalu The Trevor Project, w którym zawarł swoją konstruktywną krytykę w kierunku postawy, jaką reprezentuje Rowling. Gwiazdor postanowił stanąć po stronie społeczności osób transgenderowych i niebinarnych.

"

Transgenderowe kobiety są kobietami. (...) Wszelkie wypowiedzi, które twierdzą inaczej, podważają tożsamość i godność osób transpłciowych i są sprzeczne z wszelkimi poradami udzielanymi przez profesjonalne stowarzyszenia opieki zdrowotnej, które dysponują znacznie większą wiedzą specjalistyczną w tej dziedzinie niż Jo czy ja. (...) Oczywiste jest, że musimy zrobić więcej, aby wesprzeć osoby transpłciowe i niebinarne, nie unieważniając ich tożsamości i nie wyrządzając większej krzywdy. "

Aktor zwrócił się też bezpośrednio do osób pokrzywdzonych przez Rowling, które jednocześnie kochają serię "Harry Potter".

"

To dla was znaczy, co dla was znaczy i mam nadzieję, że te komentarze nie zmniejszą zbyt mocno waszych uczuć. "

J.K. Rowling komentuje oskarżenia o rasizm w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”
J.K. Rowling komentuje oskarżenia o rasizm w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”
Przeczytaj także J.K. Rowling komentuje oskarżenia o rasizm w filmie „Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda”

Radcliffe nie jest jedynym członkiem obsady filmów o Harrym Potterze, którzy postanowili sprzeciwić się krzywdzącym komentarzom Rowling. Swoje publiczne oburzenie wyraziła również Katie Leung, która wcielała się w Cho Chang.

"

Chcecie wiedzieć, co myślę o Cho Chang? Proszę bardzo... "

Zamiast wypowiedzi na temat swojej bohaterki (której imię i nazwisko jest uznawane przez czytelników za przykład nieuświadomionego rasizmu Rowling), aktorka zamieściła cztery tweety z linkami do organizacji wspierającymi osoby transpłciowe pochodzące z mniejszości etnicznych. Swoje wypowiedzi opatrzyła hasztagiem #AsiansForBlackLives. 

Jak widać, przedstawiciele młodego pokolenia stawiają opór dyskryminującym wypowiedziom. I bardzo dobrze. Przez popularyzowanie otwartej postawy, pozbawionej uprzedzeń świat ma szansę stać się przyjaznym miejscem dla wszystkich.

Co sądzisz o słowach J.K. Rowling?

Foto: ANGELA WEISS/AFP/East News
Foto: ANGELA WEISS/AFP/East News
Przeczytaj także J.K. Rowling anty-transpłciową fundamentalistką? Autorka "Harry'ego Pottera" pod ostrzałem krytyki

Zobacz też: J.K. Rowling zdradziła obrzydliwą ciekawostkę o czarodziejach. Mieszkańcy Hogwartu załatwiali się pod siebie

Tagi: Newsy Harry Potter Daniel Radcliffe J.K. Rowling LGBT