Pogoda
07.02.2018 12:41

David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa

Tak tworzy się historię – pierwszy lot Falcon Heavy, najsilniejszej obecnie rakiety na świecie, zakończył się sukcesem. W kosmos wyniesiono niezwykły ładunek, należącą do Elona Muska Teslę Roadster, która w akompaniamencie „Space Oddity” Davida Bowiego zmierza w kierunku Marsa.

David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa
foto: kadr z wideo

Dla SpaceX był to pokaz możliwości i siły. Rakieta Falcon Heavy, składająca się tak naprawdę z trzech członów regularnie latającego w kosmos Falcona 9, zadebiutowała z kilkuletnim poślizgiem. Opłacało się jednak czekać – misja okazała się być niemal całkowitym sukcesem, a dzięki relacji na żywo można było zobaczyć nie tylko start i lądowanie rakiety i członów, lecz także śledzić Teslę orbitującą wokół Ziemi.

Wyniesienie samochodu i umieszczenie go na trajektorii przecinającej orbitę Marsa to pokaz możliwości rakiety Falcon Heavy, która według specyfikacji technicznych zdolna jest do wysłania na Czerwoną Planetę ładunku o wadze do 16,8 tony. Na orbitę geostacjonarną (GTO) może trafić 26,7 tony, na niską orbitę okołoziemską (LEO) nawet 63,8 tony. Tylko jedna rakieta miała lepsze możliwości – to Saturn V, używany do wystrzeliwania misji Apollo na Księżyc.

David Bowie leci na Marsa

Elon Musk, założyciel SpaceX, znany jest z dość niekonwencjonalnych pomysłów. Jego Boring Company, założona z myślą o kopaniu tunelów podmiejskich, rozpoczęła właśnie internetową sprzedaż miotaczy ognia, a nazwa trybu najszybszego przyspieszania w samochodach Tesla została zaczerpnięta z filmu „Kosmiczne jaja”.

Pierwszym ładunkiem wyniesionym w kosmos przez Falcona Heavy stał się należący do Muska czerwony samochód Tesla Roadster – jeden z pierwszych, jaki został wyprodukowany. Za kierownicą umieszczono manekina ochrzczonego jako „Starman” i ubranego w kombinezon kosmiczny zaprojektowany przez SpaceX.

foto: zrzut ekranu

Pobyt w przestrzeni umilany jest przez „Space oddity” Davida Bowiego – utwór odgrywany jest w zapętleniu przez głośniki samochodu. Jest to gest symboliczny, gdyż jak wiadomo nie od dziś – w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego śpiewu.

Samochód przez kilka godzin orbitował wokół Ziemi – SpaceX na żywo pokazywał obrazy rejestrowane przez zainstalowane na samochodzie kamery:

Falcon Heavy – wielki sukces z małym potknięciem

Rakieta wystartowała 6 lutego 2018 roku z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Szanse na udany start Musk oceniał na 50% - połączenie trzech członów, dysponujących łącznie 27 silnikami, sprawiało inżynierom dużo problemów. Jak się okazało – udało się je rozwiązać idealnie. Chwilę po udanym oderwaniu od ziemi w centrum sterowania odtworzono  „Life on Mars” Davida Bowiego.

foto: kadr z wideo

Dwa boczne człony pełniły funkcję boosterów nadających rakiecie większą prędkość – po spełnieniu swojej roli zostały odłączone od korpusu głównego, po czym zawróciły i wróciły z kosmosu, lądując symultanicznie na przygotowanych dla nich lądowiskach.

Człon główny po wyczerpaniu paliwa miał wylądować na czekającej na oceanie platformie morskiej. Jak się okazało, ten etap misji nie udał się i człon został stracony. Drugi człon, z Teslą Roadster jako ładunkiem, na kilka godzin został umieszczony w pasach Van Allena, gdzie został wystawiony na działanie podwyższonego promieniowania. Po zakończeniu testów skafandra silnik rakietowy został odpalony, a „Starman” słuchający Davida Bowiego został wprowadzony na orbitę heliocentryczną przecinającą orbitę Marsa. SpaceX szacuje, że Tesla Roadster będzie krążyć tak przez miliard lat.

Polecielibyście na Marsa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele