David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa

Michał Tomaszkiewicz
07.02.2018 12:41
David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa Fot. kadr z wideo

Tak tworzy się historię – pierwszy lot Falcon Heavy, najsilniejszej obecnie rakiety na świecie, zakończył się sukcesem. W kosmos wyniesiono niezwykły ładunek, należącą do Elona Muska Teslę Roadster, która w akompaniamencie „Space Oddity” Davida Bowiego zmierza w kierunku Marsa.

Dla SpaceX był to pokaz możliwości i siły. Rakieta Falcon Heavy, składająca się tak naprawdę z trzech członów regularnie latającego w kosmos Falcona 9, zadebiutowała z kilkuletnim poślizgiem. Opłacało się jednak czekać – misja okazała się być niemal całkowitym sukcesem, a dzięki relacji na żywo można było zobaczyć nie tylko start i lądowanie rakiety i członów, lecz także śledzić Teslę orbitującą wokół Ziemi.

Wyniesienie samochodu i umieszczenie go na trajektorii przecinającej orbitę Marsa to pokaz możliwości rakiety Falcon Heavy, która według specyfikacji technicznych zdolna jest do wysłania na Czerwoną Planetę ładunku o wadze do 16,8 tony. Na orbitę geostacjonarną (GTO) może trafić 26,7 tony, na niską orbitę okołoziemską (LEO) nawet 63,8 tony. Tylko jedna rakieta miała lepsze możliwości – to Saturn V, używany do wystrzeliwania misji Apollo na Księżyc.

David Bowie leci na Marsa

Elon Musk, założyciel SpaceX, znany jest z dość niekonwencjonalnych pomysłów. Jego Boring Company, założona z myślą o kopaniu tunelów podmiejskich, rozpoczęła właśnie internetową sprzedaż miotaczy ognia, a nazwa trybu najszybszego przyspieszania w samochodach Tesla została zaczerpnięta z filmu „Kosmiczne jaja”.

Pierwszym ładunkiem wyniesionym w kosmos przez Falcona Heavy stał się należący do Muska czerwony samochód Tesla Roadster – jeden z pierwszych, jaki został wyprodukowany. Za kierownicą umieszczono manekina ochrzczonego jako „Starman” i ubranego w kombinezon kosmiczny zaprojektowany przez SpaceX.

foto: zrzut ekranu

Pobyt w przestrzeni umilany jest przez „Space oddity” Davida Bowiego – utwór odgrywany jest w zapętleniu przez głośniki samochodu. Jest to gest symboliczny, gdyż jak wiadomo nie od dziś – w kosmosie nikt nie usłyszy Twojego śpiewu.

Samochód przez kilka godzin orbitował wokół Ziemi – SpaceX na żywo pokazywał obrazy rejestrowane przez zainstalowane na samochodzie kamery:

Falcon Heavy – wielki sukces z małym potknięciem

Rakieta wystartowała 6 lutego 2018 roku z wyrzutni LC-39A na Florydzie. Szanse na udany start Musk oceniał na 50% - połączenie trzech członów, dysponujących łącznie 27 silnikami, sprawiało inżynierom dużo problemów. Jak się okazało – udało się je rozwiązać idealnie. Chwilę po udanym oderwaniu od ziemi w centrum sterowania odtworzono  „Life on Mars” Davida Bowiego.

foto: kadr z wideo

Dwa boczne człony pełniły funkcję boosterów nadających rakiecie większą prędkość – po spełnieniu swojej roli zostały odłączone od korpusu głównego, po czym zawróciły i wróciły z kosmosu, lądując symultanicznie na przygotowanych dla nich lądowiskach.

Człon główny po wyczerpaniu paliwa miał wylądować na czekającej na oceanie platformie morskiej. Jak się okazało, ten etap misji nie udał się i człon został stracony. Drugi człon, z Teslą Roadster jako ładunkiem, na kilka godzin został umieszczony w pasach Van Allena, gdzie został wystawiony na działanie podwyższonego promieniowania. Po zakończeniu testów skafandra silnik rakietowy został odpalony, a „Starman” słuchający Davida Bowiego został wprowadzony na orbitę heliocentryczną przecinającą orbitę Marsa. SpaceX szacuje, że Tesla Roadster będzie krążyć tak przez miliard lat.

 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.