Dawid Ogrodnik był zastraszany w trakcie studiów w szkole teatralnej: "Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli"

20.03.2021 10:43
Dawid Ogrodnik był zastraszany w trakcie studiów w szkole teatralnej: "Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli" Fot. Lukasz Piecyk/REPORTER/East News

Aktorka Anna Paliga opisała w połowie marca 2021 roku liczne nadużycia ze strony wykładowców łódzkiej Filmówki. Sprawa wywołała burzę w sieci, a odniósł się do niej m.in. Dawid Ogrodnik, który również był zastraszany podczas studiów.

Wykładowcy szkół filmowych znęcają się nad studentami? Aktorzy komentują sprawę

Anna Paliga opisała 17 marca w social mediach sytuacje, do których dochodziło w łódzkiej Filmówce. Okazuje się, że wykładowcy wielokrotnie poniżali studentów, a nawet dopuszczali się rękoczynów. Według niej, wielu młodych aktorów musiało sięgnąć po leki uspokajające oraz skorzystać z terapii. Jak twierdzi Paliga, dotychczas uczelnia zamiatała sprawę pod dywan. Post aktorki wywołał burzę w sieci i niestety okazało się, że również na innych uczelniach nie jest wcale lepiej.

Polecamy

Do sprawy odniósł się m.in. Dawid Ogrodnik, absolwent PWST w Krakowie. Aktor oskarżył w poście na Instagramie Beatę Fudalej o znęcanie się psychiczne nad studentami. Fudalej wykłada na PWST, a także na łódzkiej Filmówce. Jak napisał Ogrodnik:

Koniec z mobbingiem, chamami pod przykrywką artyzmu! Mnie i moich kolegów tak traktowała pani Beata Fudalej! Znam ten strach i znam ten wstyd, znam to upokorzenie i poczucie bezwartościowości. Wszyscy się baliśmy i tylko niektórzy uciekli, byłem jednym z nich! Reszta chciała przetrwać! Oddaje ten wstyd i ten strach swoim oprawcom! Wstydźcie się i bójcie.

Niedługo potem sytuację skomentowała Alina Czyżewska. Jak czytamy w jej poście na Facebooku:

Opowiadała mi cudowna osoba, wspaniała dziewczyna i aktorka, jakie na niej metody stosowała Beata Fudalej. To było znęcanie się fizyczne i psychiczne. W ankietach też było wiele o tym opowieści. Istnieje upiorne przekonanie, że aktora/aktorkę trzeba złamać, przełamać, "otworzyć" poprzez traumatyzowanie i inne bullshity. Dość tym bredniom, do cholery! A przemoc nie ma płci. Przemoc jest tam, gdzie ktoś ma nad kimś WŁADZĘ. Kobiety też stosują przemoc, a mężczyźni są takiej przemocy ofiarami.

Beata Fudalej w trakcie swojej kariery współpracowała z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, z warszawskimi placówkami: Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, Kamienicą, Teatrem Dramatycznym, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.