Pogoda
02.05.2019 15:48

Deklaracje złożone przez „Twój e-PIT” nieważne? Na to wskazują zapisy ordynacji podatkowej

„Twój e-PIT” mógł okazać się pułapką – specjaliści wskazują, że w świetle obowiązujących przepisów złożone przez nie deklaracje nie spełniają formalnych wymogów i nie mogą być przyjęte przez urzędy skarbowe.

podatki
foto: materiały prasowe

Dzięki usłudze „Twój e-PIT” polska administracja wkroczyła w XXI wiek. Zamiast wymagać od obywateli żmudnego liczenia i składania zeznań podatkowych, a następnie wykorzystywania informacji przekazywanych fiskusowi do sprawdzenia, czy ktoś nie popełnił błędu, nowy system samodzielnie przygotowywał kompletną deklarację, którą wystarczyło przeczytać i zatwierdzić.

Do „Twojego e-PIT-a” można było zalogować się na dwa sposoby – podając kwoty przychodów i PESEL bądź używając Profilu Zaufanego. Jeśli używało się pierwszej metody – może się okazać, że w oczach urzędów skarbowych nie złożyło się deklaracji podatkowej w ogóle.

Jak podaje serwis pit.pl, na taką interpretację wskazuje dosłowne potraktowanie art. 3b § 1 Ordynacji podatkowej – jest w nim mowa o tym, że zeznanie składane drogą elektroniczną musi posiadać przynajmniej jeden podpis. Deklaracje, które złożyli użytkownicy „Twojego e-PIT-u” nie uwierzytelniający się Profilem Zaufanym nie spełniają tego wymogu.

Według obowiązującego w Polsce prawa, nie zostały więc złożone zgodnie z wszystkimi wymogami formalnymi. Może to oznaczać, że miliony osób dostaną od urzędów skarbowych wezwanie do uzupełnienia danych.

Twój e-PIT
Twój e-PIT
Przeczytaj także „Twój e-PIT” zawyżał podatek do zapłacenia. Sprawdźcie rozliczenia

„Twój e-PIT” może nie zostać uznany przez urząd skarbowy. Deklarację trzeba będzie złożyć jeszcze raz?

Jeśli na deklaracji brakuje części niezbędnych danych – na przykład części podpisu (jako taki w przypadku zeznań podatkowych traktuje się łącznie imię, nazwisko, NIP lub PESEL, datę urodzenia i kwotę przychodu – wszystkich tych danych nie trzeba było podawać podczas logowania, nie zostały więc podane bezpośrednio przez podatnika), urzędy skarbowe muszą wzywać do uzupełniania zeznań i złożenie zgodnego z ustawą podpisu.

Nie jest to błaha formalność – fiskus ma prawo uznać, że deklaracje nieprawidłowo podpisane nie zostały w ogóle złożone, za co grożą dotkliwe kary.

Zobacz także: >> Ministerstwo Finansów na celowniku UODO za „Twój e-PIT”. Będzie wysoka kara za wyciek danych osobowych? <<

Problem może w prosty sposób rozwiązać Ministerstwo Finansów, które może zdecydować, że mimo ewentualnych braków (jeśli fiskus zdecyduje się na literalne traktowanie przepisów) nie będzie wyciągać konsekwencji wobec podatników korzystających z systemu „Twój e-PIT”.

Jak złożyliście w tym toku zeznanie podatkowe?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet