Pogoda
19.03.2020 12:30

Dentyści zamykają gabinety. Koronawirus wygrał z bólem zęba

Coraz trudniej dostać się na wizytę stomatologiczną. Masowo zamykane są gabinety dentystyczne, zarówno te prywatne, jak i działające przy szpitalach. 

pacjent w gabinecie dentystycznym
foto: Shutterstock

Jeśli myśleliście, że ograniczenia wprowadzone w Polsce w ramach walki z epidemią COVID-19 są bolesne, to nie dokuczał wam jeszcze ząb. Istnieje ryzyko, że w takim przypadku zostaniecie pozostawieni sami sobie, jako że umówienie się na wizytę stomatologiczną jest coraz trudniejsze.

Gabinety są zamykane z dwóch podstawowych powodów. Oba związane są z koronawirusem SARS-CoV-2.

chory na COVID-19 w izolatce
chory na COVID-19 w izolatce
Przeczytaj także Koronawirus w Polsce. Co robić, żeby się nie zarazić?

Dentyści stosując środki ostrożności decydują się na zawieszanie praktyk do końca marca 2020 roku, a czasami nawet na dłużej. Można nawet usłyszeć, że przyjęcia pacjentów nie rozpoczną się przed połową kwietnia. Jaki jest ku temu powód?

Dentyści zamykają gabinety z powodu koronawirusa. Są najbardziej narażeni na zarażenie

Koronawirus SARS-CoV-2 roznosi się droga kropelkową. To ogromny problem podczas wykonywania większości zabiegów dentystycznych, o czym przypomina komisja stomatologiczna NRL.

"

90% świadczeń stomatologicznych odbywa się z użyciem narzędzi tworzących aerozol wody i cząsteczek śliny. Resztki aerozolu pozostają w powietrzu po zakończonym zabiegu. Niezależnie od ochrony osobistej lekarza i personelu pomocniczego i niezależnie od typowego zagrożenia, jakie stwarza poczekalnia placówki ambulatoryjnej, zagrożenie dla personelu i kolejnego przyjmowanego pacjenta zakażeniem drogą kropelkową jest dużo większe niż w poradniach innych specjalizacji.  "

Drugi z powodów wstrzymywania działalności gabinetów to brak środków ochrony osobistej. Maseczki, rękawiczki i środki odkażające kierowane są na oddziały zakaźne szpitali zajmujących się chorymi na COVID-19, stomatolodzy nie mają więc nawet jak zabezpieczać siebie i pacjentów.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Co myślicie o zamykaniu gabinetów stomatologicznych?

Tagi: Newsy koronawirus