Dentyści zamykają gabinety. Koronawirus wygrał z bólem zęba
19.03.2020 12:30
Dentyści zamykają gabinety. Koronawirus wygrał z bólem zęba Fot. Shutterstock

Coraz trudniej dostać się na wizytę stomatologiczną. Masowo zamykane są gabinety dentystyczne, zarówno te prywatne, jak i działające przy szpitalach. 

Jeśli myśleliście, że ograniczenia wprowadzone w Polsce w ramach walki z epidemią COVID-19 są bolesne, to nie dokuczał wam jeszcze ząb. Istnieje ryzyko, że w takim przypadku zostaniecie pozostawieni sami sobie, jako że umówienie się na wizytę stomatologiczną jest coraz trudniejsze.

Gabinety są zamykane z dwóch podstawowych powodów. Oba związane są z koronawirusem SARS-CoV-2.

Przeczytaj także

Dentyści stosując środki ostrożności decydują się na zawieszanie praktyk do końca marca 2020 roku, a czasami nawet na dłużej. Można nawet usłyszeć, że przyjęcia pacjentów nie rozpoczną się przed połową kwietnia. Jaki jest ku temu powód?

Dentyści zamykają gabinety z powodu koronawirusa. Są najbardziej narażeni na zarażenie

Koronawirus SARS-CoV-2 roznosi się droga kropelkową. To ogromny problem podczas wykonywania większości zabiegów dentystycznych, o czym przypomina komisja stomatologiczna NRL.

90% świadczeń stomatologicznych odbywa się z użyciem narzędzi tworzących aerozol wody i cząsteczek śliny. Resztki aerozolu pozostają w powietrzu po zakończonym zabiegu. Niezależnie od ochrony osobistej lekarza i personelu pomocniczego i niezależnie od typowego zagrożenia, jakie stwarza poczekalnia placówki ambulatoryjnej, zagrożenie dla personelu i kolejnego przyjmowanego pacjenta zakażeniem drogą kropelkową jest dużo większe niż w poradniach innych specjalizacji. 

Drugi z powodów wstrzymywania działalności gabinetów to brak środków ochrony osobistej. Maseczki, rękawiczki i środki odkażające kierowane są na oddziały zakaźne szpitali zajmujących się chorymi na COVID-19, stomatolodzy nie mają więc nawet jak zabezpieczać siebie i pacjentów.

Zobacz także: Jarosław Gowin: rząd liczy się z tym, że epidemia potrwa do wiosny 2021 

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.