Pogoda
21.02.2017 10:19

Dlaczego należy patrzeć w lusterka przed wysiadaniem z auta?

Wysiadając z samochodu zawsze należy pamiętać o tym, by wcześniej rozejrzeć się dookoła. W innym przypadku możemy narazić siebie lub innych na niebezpieczeństwo.

Dlaczego należy patrzeć w lusterka przed wysiadaniem z auta?
foto: kadr z wideo

Przekonała się o tym kobieta, która swój samochód – Hondę Civic sedan 5. generacji – zaparkowała tuż przy drodze. Nie patrząc się w lusterka, nie zachowując przy tym dostatecznej ostrożności, zamaszyście otworzyła drzwi, które po chwili zostały „nieco” zdeformowane przez nadjeżdżającą ciężarówkę, a właściwie przez jej naczepę.

Dziwić może fakt, że doszło do tej sytuacji. W końcu osoba wysiadająca z japońskiego samochodu otworzyła drzwi w momencie, gdy ciężarówka już niemalże ominęła zatrzymany na chodniku pojazd. Oznacza to, że niechlubna bohaterka nagrania nie musiała nawet spoglądać w lusterka – wystarczyło zerknąć na bok.

To zdarzenie zostało zarejestrowane kamerą pokładową znajdującą się w samochodzie jadącym za ciężarówką:

Sądząc po reakcji kobiety z Hondy Civic, była ona w nie lada szoku i z niedowierzaniem patrzyła się na spowodowane zniszczenia. Z relacji internautów wynika, że wiele osób spotkało się z podobnymi sytuacjami, w których otwierający drzwi mieli pretensje do kierowców „niezachowujących” dostatecznej ostrożności lub jadących – ich zdaniem – zbyt szybko.

W kodeksie drogowym w artykule 45. znajdziemy taki zapis:

"

Zabrania się otwierania drzwi pojazdu, pozostawiania otwartych drzwi lub wysiadania bez upewnienia się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia. "

W podobnych okolicznościach poszkodowanym mógł zostać na przykład przejeżdżający rowerzysta poruszający się tuż przy prawej krawędzi. I to jest kolejny mocny argument za tym, by zawsze rozglądać się dookoła zanim wysiądziemy z auta. W innym przypadku możemy narazić uczestników ruchu drogowego na spore niebezpieczeństwo.

Warto także zauważyć, że pojazd uczestniczący w ruchu drogowym nie musi być w ruchu fizycznym, by wyrządzić szkodę, z którą wiąże się odpowiedzialność cywilna z artykułu 436. kodeksu cywilnego. Poza sytuacją, taką jak na filmiku, szkody można wyrządzić np. rozładowując pojazd.

Czy zawsze rozglądasz się dookoła wysiadając z auta?

Tagi: Duperele