Dlaczego warto stosować zasadę ograniczonego zaufania?

30.12.2016 08:37
Dlaczego warto stosować zasadę ograniczonego zaufania? Fot. kadr z wideo

Polska jest jednym z najniebezpieczniejszych krajów Europy pod względem wypadków komunikacyjnych. Spory odsetek osób ginie na przejściach dla pieszych.

Właśnie dlatego zbliżając się do tzw. „zebry”, należy zachować szczególną ostrożność i to niezależnie od tego, czy to akurat my jesteśmy przechodniami, czy kierowcami. Często popełnianym grzechem przez prowadzących pojazdy mechaniczne jest omijanie auta zatrzymanego przed przejściem dla pieszych. Stanowi to ogromne zagrożenie – w końcu człowiek ma nikłe szanse na to, by w ewentualnym starciu z samochodem wyjść z kolizji bez większego uszczerbku na zdrowiu.

Zważywszy na relatywnie wysoką częstotliwość z jaką dochodzi do wypadków z udziałem pieszych, wielu producentów uzbraja swoje pojazdy w systemy bezpieczeństwa. Wśród nich są zarówno takie, które mają zapobiegać kolizjom, jak i minimalizować ich skutki. Ba, instytut EuroNCAP ocenia samochody pod względem tego, jaki poziom bezpieczeństwo zapewniają przechodniom. O ich ochronę dbać ma między innymi aktywna maska, podnosząca się w momencie zdarzenia, przez co zwiększa przestrzeń deformacji, zmniejszając ryzyko obrażeń ciała u potrąconego.

Co najistotniejsze – to my jako kierowcy oraz piesi powinniśmy robić wszystko, by nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Jeśli zatem będziemy przechodzić przez przejście dla pieszych przecinające jednokierunkową, wielopasmową drogę, bądźmy świadomi potencjalnego zagrożenia, jakie może nieść ze sobą nieuważny kierowca wymijający zatrzymany pojazd. Zdrowym rozsądkiem popisał się bohater filmu nagranego kamerą pokładową:

Gdyby przechodzień miał słuchawki na uszach i kompletnie nie rozglądałby się na boki, najprawdopodobniej doszłoby do wypadku. Niestety, takie zachowanie jak ze strony kierowcy Forda Fiesty Mk5 jest dość częste. Równie lekkomyślnie postąpiły między innymi osoby prowadzące VW Golfa 3, Audi A3, a także pewien policjant w radiowozie…

Niestety nie każdy może cieszyć się tak przychylnym zrządzeniem losu, jak bohaterowie zestawienia 10 największych drogowych szczęśliwców.

Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.