Pogoda
23.09.2020 11:39

Do kiedy maseczki? Prognozy WHO nie wszystkim się spodobają

Obowiązek zakrywania ust i nosa od początku budził sporo kontrowersji. Szczególnie że Polacy nie wierzą w maseczki ochronne. Nic więc dziwnego, że jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: Do kiedy trzeba będziemy myśli je nosić?

Do kiedy maseczki? Prognozy WHO nie wszystkim się spodobają
foto: Shutterstock

07 sierpnia 2020 po szerokich konsultacjach ze specjalistami z różnych dziedzin medycyny w sprawie zakrywania ust i nos, Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na pilne wdrożenia zmiany w zakresie obowiązku stosowania maseczek, przyłbic i części odzieży. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Te przepisy obowiązują obecnie w naszym kraju.

Do kiedy będziemy nosić maseczki?

Podawane daty i przywidywania znacznie różnią się od siebie a "świadmomi obywatele" walczą z "kagańcami" zarówno w internecie, jak i na ulicy. Ten niezwykle drażliwy temat pojawia się co rusz, jednak przeciwnicy rozwiązania, będą mieli jeszcze większe powody do rozczarowania obecnym stanem rzeczy. Jak poinformowało WHO, zakrywanie ust oraz nosa może być konieczne przez jeszcze naprawdę długi czas.

Maseczki ochronne do 2022?

Wszystko rzecz jasna będzie zależeć od tego, jak przebiegnie rozwój pandemii na świecie, a także od tego, czy powszechnie wprowadzona zostanie skuteczna szczepionka na koronawirusa. Jednak przedstawicielka Światowej Organizacji Zdrowia Soumya Swaminatham powiedziała na łamach chińskiej prasy, że pojawienie się na rynku skutecznej szczepionki nie spowoduje natychmiastowego pokonania wirusa, a jedynie spowolnienie pandemii.

Ozzy Osbourne walczy z COVID-19 - sprzedaje maseczki z napisem "j*bać koronawirusa"
Ozzy Osbourne walczy z COVID-19 - sprzedaje maseczki z napisem "j*bać koronawirusa"
Przeczytaj także Ozzy Osbourne walczy z COVID-19 - sprzedaje maseczki z napisem "j*bać koronawirusa"

Wstępne przewidywania są takie, że przy optymistycznym wariancie (dzięki inicjatywie Covax) do połowy 2021 roku uda się zgromadzić jedynie setki milionów dawek szczepionki. Jednak by mówić o poprawie sytuacji pandemicznej, musimy ich posiadać ok. dwóch miliardów.

Ozzy Osbourne z córką Kelly
Ozzy Osbourne z córką Kelly
Przeczytaj także Córka Ozzy'ego zachęca do pozostania w domu. Na czym polega akcja #StayHomeForOzzy?

Do tego czasu obostrzenia sanitarne będą nadal obowiązywały, a maseczki będziemy nosili przynajmniej do 2022 roku.

Zobacz również: Jasnowidz Jackowski przepowiedział globalną wojnę. Koronawirus jest poligonem doświadczalnym

Tagi: Ciekawostki koronawirus