Pogoda
19.01.2016 10:59

Do więzienia za oznaczenie na Facebooku?

Rok więzienia grozi Amerykance, która oznaczyła na Facebooku swoją eks-bratową. Sęk w tym, że obowiązywał ją zakaz zbliżania się.

Do więzienia za oznaczenie na Facebooku?
foto: facebook.com

Oskarżona oznaczyła „poszkodowaną” w dwóch postach; co najmniej o jednym z nich objęta ochroną prawną otrzymała powiadomienie. Jak się okazało, wystarczyło to nie tylko do wniesienia sprawy do sądu, ale także przekonania sędziny do jej kontynuowania.

W sądowych zakazach zbliżania się znajduje się zazwyczaj zapis o zakazie komunikacji lub jakiegokolwiek innego kontaktu drogą listowną, telefoniczną, przez e-mail, pocztę głosową lub inne kanały elektroniczne. Dwa lata temu amerykański są uznał, że wiadomość na Facebooku mogą być traktowane jako e-maile.

Media społecznościowe nie pierwszy raz sprawiają kłopoty prawne użytkownikom w USA. Już w 2008 roku na agendę trafiła sprawa wysłania zaproszenia do znajomych przez MySpace mimo obowiązywania zakazu kontaktowania się.

W 2009 roku wystarczyło wysłanie zaczepki na Facebooku, aby doprowadzić do aresztowania kobiety w Tennessee – tu także powodem był zakaz zbliżania się i kontaktowania.

W 2014 roku sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok zakazujący matce publikowania w mediach społecznościowych wiadomości o jej dzieciach. Wcześniej kobieta była aresztowana za próbę porwania.

Jak się jednak okazało, konsekwencje penitencjarne nie grożą w USA za przejrzenie na Facebooku listy znajomych chronionej osoby i wysłanie im wiadomości. Mniej szczęścia będą mieć osoby, które pomimo obowiązującego zakazu użyją taga lub dadzą lajka niewłaściwemu postowi.

Co sądzicie o karze więzienia za szturchnięcie na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Internet