Do więzienia za oznaczenie na Facebooku?
Michał Tomaszkiewicz
19.01.2016 10:59
Do więzienia za oznaczenie na Facebooku? Fot. facebook.com

Rok więzienia grozi Amerykance, która oznaczyła na Facebooku swoją eks-bratową. Sęk w tym, że obowiązywał ją zakaz zbliżania się.

Oskarżona oznaczyła „poszkodowaną” w dwóch postach; co najmniej o jednym z nich objęta ochroną prawną otrzymała powiadomienie. Jak się okazało, wystarczyło to nie tylko do wniesienia sprawy do sądu, ale także przekonania sędziny do jej kontynuowania.

W sądowych zakazach zbliżania się znajduje się zazwyczaj zapis o zakazie komunikacji lub jakiegokolwiek innego kontaktu drogą listowną, telefoniczną, przez e-mail, pocztę głosową lub inne kanały elektroniczne. Dwa lata temu amerykański są uznał, że wiadomość na Facebooku mogą być traktowane jako e-maile.

Media społecznościowe nie pierwszy raz sprawiają kłopoty prawne użytkownikom w USA. Już w 2008 roku na agendę trafiła sprawa wysłania zaproszenia do znajomych przez MySpace mimo obowiązywania zakazu kontaktowania się.

W 2009 roku wystarczyło wysłanie zaczepki na Facebooku, aby doprowadzić do aresztowania kobiety w Tennessee – tu także powodem był zakaz zbliżania się i kontaktowania.

W 2014 roku sąd apelacyjny utrzymał w mocy wyrok zakazujący matce publikowania w mediach społecznościowych wiadomości o jej dzieciach. Wcześniej kobieta była aresztowana za próbę porwania.

Jak się jednak okazało, konsekwencje penitencjarne nie grożą w USA za przejrzenie na Facebooku listy znajomych chronionej osoby i wysłanie im wiadomości. Mniej szczęścia będą mieć osoby, które pomimo obowiązującego zakazu użyją taga lub dadzą lajka niewłaściwemu postowi.

Co sądzicie o karze więzienia za szturchnięcie na Facebooku?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.