Pogoda
23.03.2020 13:53

Dochód podstawowy dla każdego na czas epidemii. Propozycja z Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Walka z epidemią COVID-19 odciśnie ogromne piętno na gospodarce. Grożą nam masowe bankructwa oraz zwolnienia, czemu przeciwdziałać ma tarcza antykryzysowa proponowana przez rząd. Na zebraniu RBN padł wniosek idący o krok dalej od wstrzymania spłat kredytów: wprowadzenie dochodu podstawowego.

mężczyzna pokazujący banknoty 100 zł
foto: Shutterstock

Dochód podstawowy to wypłacana przez państwo obywatelom kwota, która ma zapewnić minimum egzystencji. Idea ta była już testowana w kilku krajach, a można się spodziewać, że prędzej czy później zostanie wprowadzona na stałe wszędzie, także w Polsce.

Wypłacanie wynagrodzenia każdemu obywatelowi ma rozwiązać problemy wynikające z postępującej automatyzacji przemysłu oraz coraz większej roli sztucznej inteligencji w zarządzaniu oraz świadczeniu usług. W skrócie: roboty i SI zabiorą nam pracę, więc koszty życia pokrywać będzie państwo.

TOP 10 dziwnych zawodów z przyszłości
TOP 10 dziwnych zawodów z przyszłości
Przeczytaj także TOP 10 dziwnych zawodów z przyszłości

Rząd przygotowuje cały pakiet przepisów, które mają ułatwić przetrwanie przedsiębiorcom dotkniętym przez skutki epidemii COVID-19. Przedstawiono jest na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, na której padła ciekawa propozycja dopisania do działań objęcia wszystkich obywateli minimalnym wynagrodzeniem ustawowym.

Dochód podstawowy jako sposób na przetrwanie koronawirusa. Wniosek z Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Z propozycją wystąpił w imieniu Lewicy Robert Biedroń:

Szanse na wprowadzenie dochodu podstawowego na czas zarazy można ocenić jako minimalne; spowolnienie gospodarcze sprawi, że wpływy budżetowe się zmniejszą, a to oznacza konieczność ograniczania wydatków.

Z drugiej strony może się okazać, że dochód podstawowy może okazać się tańszą opcją wspierania pracowników niż deklarowane dorzucanie się państwa do wynagrodzeń pracowników. Rząd zadeklarował się do pokrywania do 40% wynagrodzenia (do poziomu płacy średniej).

Dochód podstawowy proponowany przez Biedronia miałby otrzymywać każdy dorosły Polak. Jego wysokość wynosiłaby równowartość płacy minimalnej, czyli 2500 zł.

Zobacz także: WHO ostrzega: kwarantanna to za mało! Co jeszcze musimy zrobić, żeby wygrać z pandemia? 

Czy w Polsce powinien być wprowadzony dochód podstawowy?

Tagi: Newsy Robert Biedroń koronawirus