Dom z drukarki 3D można postawić w 24 godziny i za 20% ceny
Michał Tomaszkiewicz
06.03.2017 11:42
Dom z drukarki 3D można postawić w 24 godziny i za 20% ceny Fot. Apis Cor

24 godziny - tylko tyle trzeba, żeby wydrukować od podstaw swój wymarzony dom. Koszt metra kwadratowego z wykończeniem pod klucz to tylko 900 zł, chociaż przy bardziej fantazyjnych projektach - na przykład pentagramie - trzeba przygotować się na konieczność kupienia droższego sprzętu RTV.

O możliwości drukowania domów słyszy się już od kilku lat - Chińczycy zdążyli już nawet postawić całe mini-osiedle ze stworzonych w taki sposób konstrukcji.

Zalety rozwiązania, czyli przede wszystkim szybkość i stosunkowo niskie koszty, przysłaniane były jednak do tej pory przez proboely z gabarytem. Spora część drukarek 3D do domów ma głowicę osadzoną na suwnicy, przez co musiała być większa, niż obiekt, który dzięki nim powstawał.

Starając się znaleźć rozwiązanie na tę bolączkę drukowano prefabrykaty, które z hal produkcyjnych transportowane były na miejsce budowy i tam finalnie montowane - a to zwiększało koszty i wydłużało proces.

Nieco inne podejśćie - stworzenie mobilnej drukarki 3D tworzącej domy - obrała rosyjska firma Apis Cor. Zademonstrowane w praktyce możliwości urządzenia zakończyły się wydrukowaniem gotowego do zamieszkania domu o powierzchni 38 metrów kwadratowych w przeciągu 24 godzin. Koszt - wraz z wykończeniem - wyniósł 41 130 zł.

Twórcy podkreślają przy tym, że fantazyjne kształty domu oraz używanie komponentów o wysokiej jakości przyczyniły się do wywindowania kosztów w górę.

Tak wygląda oficjalna wycena poszczególnych prac i materiałów:

  • fundamenty - 277 dolarów
  • ściany - 1624 dolary
  • podłoga i dach - 2434 dolary
  • okablowanie - 242 dolary
  • okna i drzwi - 3548 dolarów
  • wykończenie zewnętrzne - 831 dolarów
  • wykończenie wnętrza (wraz z sufitem podwieszanym) - 1178 dolarów

Łącznie budowa kosztowała więc 10 134 dolary, co przekłada się na wspomnianą wcześniej kwotę 41 130 zł. Koszt metra kwadratowego wyniósł w przypadku tego projektu 1115 zł, jeśli jednak użytkownik zdecydowałby się ana bardziej tradycyjne kształty, może zapłacić mniej - według wyliczeń Apis Cor, może zejść do około 900 zł za m2 wykończonego mieszkania.

W środku jest całkiem przytulnie - udało się nawet dopasować do okrągłych ścian zakrzywiony telewizor:

Dom drukowano w ujemnych temperaturach, podczas gdy sprzęt potrzebował do pracy przynajmniej 5 stopni Celsjusza - stąd użycie ocieplanego namiotu.

Sam proces druku jest maksylanie zautomatyzowany, wymagana jest jednak pomoc ludzkiego operatora, który instaluje wzmocnienia oraz belki nad otworami na drzwi i okna.

Wydrukowany dom ma wytrzymywać temperatury dochodzące do -40 stopni Celsjusza, a jego trwałość szacowana jest na 175 lat.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.