Pogoda
17.08.2018 15:31

Doman powraca. Egmont wyda przedruk polskiego komiksu fantasy

Jeden z tomów przygód staropolskiego herosa dostanie nowe życie. Jesienią Egmont wyda komiks „Doman: Władca myszy”. 

Doman powraca. Egmont wyda przedruk polskiego komiksu fantasy
foto: kadr z komiksu Doman: Władca myszy

Może i PRL-owska władza gardziła wytworami „zgniłego Zachodu”, ale za komuny komiks w Polsce miał się bardzo dobrze. Rodzimy twórcy publikowali swoje dzieła na łamach magazynów poświęconych temu medium, ale powstawały też samoistne wydawnictwa. Jednym z nich była seria przygód Domana - staropolskiego wojownika, który ścierał się w walce z wieloma legendarnymi postaciami i potworami. Już niedługo tom zatytułowany „Doman: Władca myszy” ponownie trafi do sprzedaży.

Doman: Władca myszy

Doman - polska wersja Conana

Osoby wychowane w latach 80. powinny doskonale pamiętać Domana. W 1987 roku scenarzysta Janusz Florkiewicz i rysownik Andrzej O. Nowakowski stworzyli 7-częsciową serię przygód potężnego wojownika, który stawał oko w oko z bohaterami słowiańskich podań i legend. Twórcy zainspirowali się „Starą baśnią” Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na okładce każdego tomu widniał nawet napis: „Pastisz heroic fantasy wg. Starej baśni Kraszewskiego”. Ostatnia część przygód Domana ukazała się w roku debiutu. Na całą serię składały się tomy zatytułowane „Pogromca smoka”, „Księżniczka Wanda”, „Władca myszy”, „Chram na Lednicy”, „Krzyk orła”, „Rogi Odyna” i „W cieniu Światowida”. 

O ile Florkiewicz wymyślając kolejne historie, nawiązywał do staropolskich opowieści, Nowakowski czerpał inspiracje ze źródła niekoniecznie słowiańskiego pochodzenia. Chodzi o klasykę powieści fantasy, czyli serię przygód Conana Barbarzyńcy. Film na podstawie książek Roberta E. HowardaArnoldem Schwarzeneggerem w roli tytułowej, wyszedł w roku 1982 i w tamtym okresie był niezwykle popularny na całym świecie. Mimo że tytułowy bohater spotyka postacie z polskich legend, z wyglądu przypomina raczej wojownika z Cymerii. 

Doman: Władca myszy

„Doman: Władca myszy” od wydawnictwa Egmont

Wydawnictwo Egmont zapowiedziało, że we wrześniu 2018 roku ukaże się przedruk 3. tomu przygód Domana. „Władca myszy” pojawi się w ofercie 19 września, ale już można zamówić swój egzemplarz w przedsprzedaży z 15% zniżką. Obecnie na stronie wydawnictwa komiks można kupić za 50,99 złotych. Przedruk w przeciwieństwie do oryginału został wydany w twardej oprawie i zawiera dodatki dla fanów w postaci oryginalnych szkiców i fragmentu scenariusza. Historia została oczywiście oparta na podstawie legendy o królu Popielu. Na razie nie wiadomo, czy w planach wydawnictwa jest wznowienie pozostałych przygód Domana. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Conan Komiks