Pogoda
28.01.2019 12:28

Domowa kamera zaczęła ostrzegać przed atakiem nuklearnym. Przez hakera wpadli w panikę

Inteligentna kamerka Nest, która padła ofiarą hakera, zaczęła informować domowników o ataku rakietowym na ich miasto i kazała żegnać się z życiem.

Domowa kamera zaczęła ostrzegać przed atakiem nuklearnym. Przez hakera wpadli w panikę
foto: materiały prasowe

Coraz więcej domowych urządzeń podłączonych jest do internetu – dzięki temu można je obsługiwać zdalnie i na przykład zobaczyć na żywo, co dzieje się w mieszkaniu.

Z takim właśnie zamiarem amerykańska rodzina zakupiła kamerkę Nest (marka należy do Google) – okazało się jednak, że nowoczesne technologie potrafią mieć także swoje mroczne strony. Szczególnie, gdy zapomni się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

A zignorować je jest naprawdę łatwo – jest to tak powszechne, ze w USA powstało prawo zabraniające stosowania w routerach słabych haseł. Obecnie producenci stosują takie samo zabezpieczenie dla wszystkich urządzeń, a użytkownicy rzadko kiedy decydują się na jego zmienienie, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje.

TOP 10 łatwych do zhackowania inteligentnych domowych urządzeń
TOP 10 łatwych do zhackowania inteligentnych domowych urządzeń
Przeczytaj także TOP 10 łatwych do zhackowania inteligentnych domowych urządzeń

Haker straszył przez kamerkę internetową atakiem rakietowym

Ameryka wciąż jeszcze pamięta strach, w jakim żyła na początku Zimnej Wojny, gdy ZSRR weszło w posiadanie broni jądrowej. Nad codziennym życie cały czas unosiła się groźba wojny atomowej i wynikającego z niej końca świata.

Atmosferę tamtych czasów przypomnieli sobie właściciele zhakowanej kamerki internetowej, która nagle zaczęła nadawać komunikaty o wykryciu jądrowego ataku rakietowego przeprowadzanego przez Koreę Północną. Poważny głos poinformował, że trzy pociski interkontynentalne trafią w Los Angeles, Chicago oraz Ohio.

Przekazał także wiadomość o tym, że Donald Trump został przetransportowany do bezpiecznego punktu dowodzenia, a Stany przeprowadzają kontratak.

Kobieta, która przebywała w domu z 8-letnim synem po kilku chwilach postanowiła zweryfikować te informacje (najprawdopodobniej zdziwiło ją, że rewelacje nie są podawane przez stacje telewizyjne) – zadzwoniła więc na numer alarmowy, gdzie poinformowano ją, że końca świata nie należy się jednak spodziewać.

Sprawcy włamania do kamery jeszcze nie wykryto – nie podano też, jakie ewentualnie mógłby usłyszeć zarzuty i jaka grozi mu za to kara.

Fałszywy alarm o ataku atomowych przeżyli mieszkańcy Hawajów, który dostali (przez pomyłkę) oficjalny SMS o nieuchronnym uderzeniu rakiety międzykontynentalnej z głowicą nuklearną. Ludność postanowiła odpowiednio wykorzystać domniemane ostatnie minuty życia, o czym dobitnie świadczą statystyki opublikowane przez Pornhub.

Uwierzylibyście w taki ostrzeżenie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety