Pogoda
04.05.2017 16:39

Downhill przy prędkości 41 km/h? Loic Bruni pokazuje jak to się robi

Downhill jest jedną z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego. Zobaczcie przejazd kwalifikacyjny Loica Bruni, w którym osiąga prędkość 41 km/h.

Downhill przy prędkości 41 km/h? Loic Bruni pokazuje jak to się robi
foto: East News/ Jakub Wosik

Downhill polega na indywidualnym zjeździe rowerem, ze stromego zbocza góry po wytyczonej przez organizatorów trasie. Ścieżki jakie konstruują przebiegają pomiędzy zalesionymi terenami, wąskimi przesmykami między kamieniami czy szutrami z wystającymi konarami drzew.

Dodatkowo dla urozmaicenia widowiska i podniesienia stopnia trudności na trasie przejazdy uformowane są uskoki różnej wysokości zwane fachowo „dropami”. Mimo systemu przejazdów indywidualnych, zawodnicy puszczani są na trasę zjazdu w odstępach 60 sekundowych, licząc od najwolniejszego do najszybszego zawodnika. Czas przejazdów mierzony jest bramkami, podobnymi do tych stosowanych w zjeździe narciarskim.

Downhill zaliczany jest do sportów o wysokim stopniu ryzyka urazów. Biorąc pod uwagę filmik, na którym widzimy Loica Bruni pędzącego ponad 40 km/h do mety, musimy przyznać, że ludzie startujący w tej dyscyplinie cechują się nie lada odwagą. To prawie tak samo ryzykowne jak jazda 200 km/h motocyklem przez środek miasta.

Aleksandra Kopka
Tagi: downhill Loic Bruni kolarstwo