Pogoda
17.06.2016 09:42

Dowód osobisty będzie aplikacją na smartfona

Już w 2017 roku będzie można zamienić tradycyjny, plastikowy dowód na aplikację w telefonie. Żeby to zrobić, nie trzeba będzie nawet wychodzić z domu.

Dowód osobisty będzie aplikacją na smartfona
foto: Ministerstwo Cyfryzacji

Deklaracja o tej treści padła z ust Anny Streżyńskiej - ministra cyfryzacji - podczas konferencji Impact16, która odbyła się w dniach 15-16 czerwca 2016 w Krakowie. Według jej deklaracji, jest mocne postanowienie w sprawie wdrożenia – trzeba tylko wybrać docelowe funkcjonalności platformy oraz technologię, w której będzie ona wykonana.

W zależności od stopnia ambitności projektu, przygotowanie aplikacji (oraz całego zaplecza potrzebnego do jej obsługiwania) ma trwać od 3 do 12 miesięcy. Projekt mID – mobilnego dowodu osobistego – ma być częścią platformy pl.ID, zakładającej udostępnienie możliwości integrowania dokumentu tożsamości z dużą liczbą innych, używanych codziennie kart.

Może to być na przykład karta kredytowa, studencka czy prawo jazdy. Nowy dowód w postaci aplikacji ma umożliwiać łatwe kontakty z administracją. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozwojem portalu obywatel.gov.pl, który ma być centrum służącym do załatwiania spraw urzędowych.

Projekt umieszczony jest bardzo wysoko na liście priorytetów Anny Streżyńskiej.

"

Wprowadzenie mobile ID to coś, na czym bardzo osobiście mi zależy i co obiecałam sobie, przychodząc do ministerstwa. Administracja może znaleźć się w naszej kieszeni. Serwis mobilny obywatel.gov.pl będzie stanowił bramę dostępu do wszystkich usług, które są nam codziennie potrzebne. "

Wzorem dla kontaktów państwa z obywatelami mają być aplikacje mobilne banków – internetowa rejestracja wniosków „Rodzina 500 plus” pokazała, że większość użytkowników zdecydowało się na wypełnienie i przesłanie oświadczenia za pomocą wygodnych serwisów transakcyjnych banków.

Ministerstwo stwierdziło więc, że dobrą praktyką będzie wykorzystanie już istniejących, komercyjnych rozwiązań do zwiększenia możliwości elektronicznych kontaktów obywatela z państwem. Idąc za ciosem, zapowiedziano między innymi możliwość zakładania profilu zaufanego – niezbędnego do uwierzytelniania składanych przez internet pism urzędowych – za pośrednictwem serwisów banków. Do tej pory podczas wyrabiania profilu niezbędna była osobista wizyta w urzędzie.

Anna Streżyńska tłumaczy, że banki mają silne i godne zaufania systemy uwierzytelniania użytkowników – dlatego też założenie mobilnego dowodu osobistego ma być możliwe za pomocą instytucji finansowych. Zalogowanie do banku – lub systemu obsługi klienta operatora telekomunikacyjnego – będzie wystarczające, żeby potwierdzić dla państwa tożsamość obywatela.

Dowód osobisty na smartfonie ma być zaledwie początkiem rewolucji – wizja przedstawiona przez Annę Streżyńską zakłada, że aplikacja będzie mogła obsługiwać także inne dokumenty nadające użytkownikom określone prawa. Chodzi zarówno o te wydawane przez organy administracyjne – na przykład kartę biblioteczną lub miejską – jak i dostarczane przez komercyjne przedsiębiorstwa – karty kredytowe, lojalnościowe, karnety na basen czy siłownię.

Wygoda takiego rozwiązania reklamowana jest przez Streżyńską.

"

Za pomocą ich wszystkich będzie dla mnie dostępny cały świat komercyjny i cały świat administracyjny. Również dane i zbudowane na bazie tych danych usługi będą osiągalne do tego, bym mogła z nich korzystać do celów osobistych i profesjonalnych. "

Co będzie można załatwić dzięki systemowi mID? Lista przykładowych zastosowań jest całkiem długa.

 • płatności podatkowe
 • e-policja - zgłoszenie przestępstwa
 • realizowanie recept
 • zakupy on-line
 • potwierdzenie wieku (zakup alkoholu, social media)
 • usługi pocztowe
 • karta parkingowa
 • e-ZUS
 • rejestr obecności dzieci w szkole
 • bilet komunikacji miejskiej
 • usługi zdrowotne
 • karnety na basen, do kina, teatru

Używalibyście dowodu osobistego w telefonie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile