Pogoda
27.03.2017 17:00

Dowód przez komórkę ruszy w lipcu 2017

Już w lipcu 2017 roku funkcję dowodu osobistego będzie mógł pełnić telefon - Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wdrożenie mDokumentów.

Dowód przez komórkę ruszy w lipcu 2017
foto: kadr z wideo

Testy systemu mają zacząć się jeszcze w maju w Łodzi i Ełku, choć resort nie wyklucza, że do programu pilotażowego przystąpią także inne gminy. Sprawdzanie poprawności działania systemu ma trwać dwa miesiące.

Jeśli nie zostaną wykryte poważne problemy, z mDokumentów w całej Polsce będzie można korzystać w lipcu 2017.

Nie będzie to zapowiadana początkowo aplikacja na smartfona, która pełniłaby rolę dowodu osobistego. Zamiast tego podczas kontroli uprawnione służby będą mogły wysłać do rządowego systemu żądanie, na podstawie którego zostanie wygenerowany i wysłany na telefon zarejestrowany na danego obywatela kod.

Wpisanie go w programie da dostęp do wpisów dotyczących kontrolowanej osoby w rządowej bazie danych.

Jak w praktyce ma wyglądać taka procedura, pokazaliśmy w tej wiadomości.

Początkowo w ramach mDokumentów ma być dostępu tylko dowód osobisty, z biegiem czasu dostęp przez telefon będzie możliwy także dla prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego oraz informacje o ubezpieczeniu OC.

Równolegle z pracami nad mDokumentami trwają przygotowania do wielkiej akcji wymiany tradycyjnych, plastikowych dokumentów - jak wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 roku po nowy dowód będzie musiało zgłosić się 5 mln osób. Na szczęście wniosek o nowy dokument można szybko i prosto złożyć przez internet.

Początkowo nie będą oni otrzymywać dokumentów z warstwą elektroniczną - taka wersja pojawi się dopiero w 2019 roku. Zapadnie decyzja o wykonaniu planu minimum - wprowadzeniu gołych e-dowodów -  i ewentualnym dodawania następnych funkcjonalności później.

Będziecie używać mDokumentów?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile