Pogoda
13.02.2017 09:49

Driftujący Polak bez rąk wystąpił w The Grand Tour

„Kiedy sędziowie zajęli miejsca, przyszedł czas na rozpoczęcie zawodów. Pierwszy był niepełnosprawny dżentelmen, Bartek Ostałowski z Polski” – tymi słowami Richard Hammond zapowiedział występ kierowcy znad Wisły.

Driftujący Polak bez rąk wystąpił w The Grand Tour
foto: kadr z wideo

Bartosz Ostałowski urodził się w 1986 roku w Nowym Sączu. Mając 19 lat uległ wypadkowi na motocyklu, w wyniku którego stracił obie ręce. Górne kończyny służyły mu do realizacji swoich dwóch największych pasji – malarstwa i motorsportu.

Przed tym niefortunnym zdarzeniem szkicował i tworzył projekty graficzne. Dopiero po utracie rąk w pełni poświęcił się malarstwu, przelewając swoje wizje na papier przy użyciu stóp. 1 marca 2009 roku przyjęto go do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami – VDMFK. Polak stał się także jedynym profesjonalnym kierowcą sportowym na świecie prowadzonym pojazd stopą.

Jego umiejętności zostały dostrzeżone również przez brytyjskich prezenterów z The Grand Tour, programu realizowanego dla Amazona. Bartosz Ostałowski zrobił ogromne wrażenie na Richardzie Hammondzie:

"

Faktem jest, że Bartek... ma niedobory w górnej części ciała. Kiedy mówię niedobory, mam na myśli brak rąk, które stracił w wypadku na motocyklu. Polak pokonał swoje dysfunkcje prowadząc stopą i zmieniając biegi za pomocą ramion. I niestety dla mnie jest dobry w drifcie. "

Jedyne co Bartoszowi do szczęścia potrzeba – przynajmniej w kontekście prowadzenia samochodu – to trochę przestronniejsze wnętrze, żeby fotel można było wystarczająco mocno odsunąć do tyłu, automatyczna skrzynia biegów i sporo mocy. Polak wspomniał także jak na jego widok reagują policjanci podczas kontroli drogowej:

"

Podszedł do mnie pan, poprosił mnie o dokumenty. Ja powiedziałem, że proszę go żeby dał mi chwilę, bo nie mam rąk, muszę ich poszukać i on wtedy wręcz krzyknął – „jak to pan nie ma rąk, to jak pan prowadzi?”. Ja mówię: stopą, nauczyłem się, co spotkało się z odpowiedzią – „niemożliwe, pan sobie żartuje”. Zazwyczaj tak wspominam kontrole, staram się nie przeginać jak mam okazję żeby się wyjeździć na treningach. Droga jest raczej miejscem do przemieszczania się. "

Jak widać na kamerze umieszczonej na pokładzie samochodu, Bartosz Ostałowski lewą stopą wykonuje ruchy kierownicą, a prawą operuje pedałami gazu i hamulca:

O tym, że drift nie jest prostą sztuką przekonał się na własnej skórze Richard Hammond jeżdżąc po torze w BMW M4:

Co sądzicie o umiejętnościach Polaka?

Dorota Iglikowska
Tagi: Duperele