Pogoda
26.01.2016 13:29

Dron Loon lata, pływa i nurkuje

Pełny serwis – dron Loon potrafi nie tylko latać, ale też unosić się na wodzie oraz, w razie potrzeby, zanurkować. Opracowana przez uniwersytet w Oakland konstrukcja bierze udział w konkursie Drones for Good.

Dron Loon lata, pływa i nurkuje
foto: looncopter.com

Prototypowe urządzenie radzi sobie całkiem dobrze w każdym z powyższych scenariuszy. Unoszenie się na wodzie nie wymaga żadnego wydatku energetycznego. Loon może podpłynąć w wybranym kierunku, używając do tego śmigieł.

Najciekawiej jednak prezentuje się opcja zanurzenia drona pod wodą. Wykorzystywany jest zbiornik balastowy, działający dokładnie tak samo jak w łodziach podwodnych, który pozwala na kontrolowanie stopnia zanurzenia. Zdecydowanie zwiększa to możliwości Loon, który schodząc pod wodę nie musi używać napędu, przez co nie ma ryzyka zaplątania się w wodorosty.

Pod powierzchnią wody Loon zmienia orientację z pionowej na poziomą, dzięki czemu może się całkiem sprawnie pływać. Zdalnie sterowany dron może w tym trybie pracy oddalić się od kontrolującej osoby tylko na głębokość kilku metrów, nie jest możliwe także wysyłanie w czasie rzeczywistym obrazu z kamer – jest on zapisywany na wewnętrznym nośniku.

Twórcy Loon mają pomysły, jak można rozwiązać ten problem: sterowanie może być realizowane z wykorzystaniem kabla, rozważana jest opcja używania akustycznego modemu oraz bój wzmacniających i przekazujących sygnały.

Możliwe jest także zaprogramowanie trasy pokonywanej przez Loona: dron wyposażony jest w GPS, dzięki czemu będzie w stanie realizować zapisane wcześniej polecenia zanurzania się na wyznaczoną głębokość oraz nagrywania wideo z przebiegu trasy.

foto: looncopter.com

Według konstruktorów, Loon może sprawdzić się w poszukiwaniu osób, przeprowadzaniu inspekcji podwodnych części mostu, śledzenie wycieków oleju na różnych głębokościach i zbieranie informacji o podwodnych organizmach.

A jak Ty wykorzystałbyś latający i pływający dron?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety