Pogoda
21.01.2016 15:52

Dron Megakopter ustanowił rekord Guinnessa

18 miesięcy zajęło studentom z Oslo przygotowanie drona do pobicia rekordu Guinnessa w podnoszeniu ciężarów. Udało się unieść 61 kilogramów na 37 sekund.

Dron Megakopter ustanowił rekord Guinnessa
foto: kadr z wideo

Megakopter – taką nazwę uzyskał skonstruowany przez norweskich studentów dron – użył do swojego wyczynu połączonej mocy 48 śmigieł. Na sukces złożyła się praca ośmiu mniejszych urządzeń wspólnie dźwigających wykonaną z aluminium i sklejki ramę.

Za obciążenie służyły dwa betonowe bloki, umieszczone nonszalancko na środku konstrukcji. Aby złagodzić wstrząsy powodowane zetknięciem się z ziemią podczas lądowania, studenci wykorzystali cztery duże nadmuchiwane piłki.

Rekord wymagał podniesienia ciężaru na nie mniej niż 30 sekund i utrzymywanie wysokości 1 metra (lub więcej) nad ziemią.

Nie obyło się bez dramaturgii – podczas próby bicia rekordu z obciążeniem wynoszącym 73 kg (Megakopter waży 76,6 kg, a obowiązujące w UE przepisy pozwalają na użytkowanie dronów o maksymalnej wadze 150 kg) krótkie spięcie wyeliminowało z pracy jeden z silników.

Konieczność wymienienia jednego z mniejszych dronów spowodowała duże opóźnienie, jednak udało się przeprowadzić historyczny lot na kilka minut przed końcem narzuconego przez Guinnessa terminu.

Megakopter jest w stanie utrzymać się w powietrzu przez trzy do sześciu minut. Docelowo ma przewozić pasażerów.

Gdzie chcielibyście latać dronem?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Dron