Dron Swing to X-wing w przebraniu

Michał Tomaszkiewicz
31.08.2016 14:36
Dron Swing to X-wing w przebraniu Fot. kadr z wideo

Wygląda jak X-wing, lata jak X-wing, ale nazywa się Swing. Parrot – twórca drona – przekonuje, ze gadżet jest tak prosty w pilotażu, że każdy bez problemu trafi w otwór wielkości szczura pustynnego.

Parrot Swing pokazuje, że w dziedzinie zdalnie sterowanych bezzałogowców wciąż można wymyślić coś nowego. Tym razem mamy do czynienia z połączeniem klasycznego quadcoptera z płatowcem – i to w miniaturowym wydaniu.

Dzięki temu bezzałogowiec może latać w dwojaki sposób – unosząc się nad ziemią bez ruchu dzięki sile 4 śmigieł oraz szybując w powietrzu z wykorzystaniem siły nośnej i stabilizacji układającej się w znak „X” skrzydeł.

Parrot Swing ma pomóc zostać mistrzem wolantu – a właściwie to pada przekazującego polecenia do drona za pośrednictwem Bluetooth – praktycznie każdemu. Gadżet nie tylko ma samodzielnie utrzymywać stabilność nawet po całkowitym porzuceniu sterowania, ale także oferować możliwość wywołania preprogramowanych akrobacji godnych zawodowców – wszystko za naciśnięciem jednego przycisku.

Nie wiadomo jednak, czy Parrot Swing podołałby trudom zawodów dronów rozgrywanych wśród prawdziwych zawodowców – osiągane są tam naprawdę duże prędkości przy pokonywaniu skomplikowanych przestrzenie i atrakcyjnie wizualnie torów.

Na padzie sterującym jest miejsce na smartfona – na jego ekranie wyświetlają się informacje pomocne w pilotowaniu. Zasięg pracy nadajnika wynosi około 100 metrów.

Nie ma niestety co liczyć na trwające długo loty – w trybie quadcoptera energii w akumulatorach Swinga wystarcza na 7 minut zabawy, z wykorzystaniem skrzydeł można latać półtorej minuty dłużej. Lekką osłodą jest fakt, że naładowanie baterii mini-drona Parrota trwa 30 minut, więc użyć go będzie można kilka razy w ciągu dnia.

Kto wie, jak wyglądałyby „Gwiezdne wojny” dronów, gdyby Parrot Swing był dostępny w trakcie ich kręcenia – może twórcy zrezygnowaliby z komputerowych efektów specjalnych na rzecz prawdziwego sprzętu.

Dron Parrot X-wing Swing został wyceniony na 140 euro.

Waszym zdaniem ma potencjał?

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.