Pogoda
18.01.2016 12:58

Dron, którym możesz się przelecieć

Drony przebojem zdobywają serca miłośników zdalnie sterowanych pojazdów. Nowym modelem, nazwanym Ehang184, może z powodzeniem przelecieć się dorosła osoba. Jako pasażer.

Dron, którym możesz się przelecieć
foto: ehang.com

Zdecydowanie się na lot w pełni autonomicznym pojeździe będzie chyba wymagało nieco odwagi. Nie chodzi nawet o to, że jest on wykonany w Chinach, nie kojarzących się szczególnie mocno z najwyższą jakością produktów, ani że pasażer nie może w żaden sposób przejąć sterów lecącego drona.

Obawy może wzbudzać ósemka nie osłoniętych w żaden sposób śmigieł, między którymi trzeba się przecisnąć, żeby zając miejsce w zamkniętej kabinie.

Dron, a właściwie autonomiczna taksówka, napędzana jest przez silniki o łącznej mocy 142 koni mechanicznych. Według danych udostępnionych przez producenta, pozwala to na osiągnięcie średniej prędkości podróży wynoszącej 100 km/h.

Maksymalny pułap osiągany przez Ehang184 to 500 metrów. Zapas energii w akumulatorach wystarcza na 23 minuty lotu; ponowne naładowanie baterii zajmuje od 2 do 4 godzin. Ważący 200 kg pojazd może zabrać jednego pasażera wraz z małym bagażem – łącznie nie mogą jednak przekraczać 100 kg.

W środku zamkniętej kabiny przypominającej nieco kształtem Renault Twizy znajduje się fotel wraz z tabletem służącym do sterowania oświetleniem i klimatyzacją oraz wyznaczania przebiegu trasy przelotu.

foto: ehang.com

Pasażer wskazuje na mapie punkty, do których chce dolecieć i wydaje polecenie startu – resztą zajmuje się dron. Wśród opcji dostępnych dla podróżującego znajduje się jeszcze możliwość naciśnięcia pauzy i zawiśnięcia nad wybranym punktem na trasie przelotu, wydania komendy powrotu do punktu startowego i nakazanie dronowi wylądowania.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Ehang184 trafi do produkcji ani ile będzie kosztował. Na pewno jednak znajdzie się wielu chętnych na latanie autonomicznym dronem.

Czy wśród nich jesteś i Ty?

Drony do użytku prywatnego? Sprawdź do czego mogą się przydać

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety Dron