Dron, którym możesz się przelecieć
Michał Tomaszkiewicz
18.01.2016 12:58
Dron, którym możesz się przelecieć Fot. ehang.com

Drony przebojem zdobywają serca miłośników zdalnie sterowanych pojazdów. Nowym modelem, nazwanym Ehang184, może z powodzeniem przelecieć się dorosła osoba. Jako pasażer.

Zdecydowanie się na lot w pełni autonomicznym pojeździe będzie chyba wymagało nieco odwagi. Nie chodzi nawet o to, że jest on wykonany w Chinach, nie kojarzących się szczególnie mocno z najwyższą jakością produktów, ani że pasażer nie może w żaden sposób przejąć sterów lecącego drona.

Obawy może wzbudzać ósemka nie osłoniętych w żaden sposób śmigieł, między którymi trzeba się przecisnąć, żeby zając miejsce w zamkniętej kabinie.

Dron, a właściwie autonomiczna taksówka, napędzana jest przez silniki o łącznej mocy 142 koni mechanicznych. Według danych udostępnionych przez producenta, pozwala to na osiągnięcie średniej prędkości podróży wynoszącej 100 km/h.

Maksymalny pułap osiągany przez Ehang184 to 500 metrów. Zapas energii w akumulatorach wystarcza na 23 minuty lotu; ponowne naładowanie baterii zajmuje od 2 do 4 godzin. Ważący 200 kg pojazd może zabrać jednego pasażera wraz z małym bagażem – łącznie nie mogą jednak przekraczać 100 kg.

W środku zamkniętej kabiny przypominającej nieco kształtem Renault Twizy znajduje się fotel wraz z tabletem służącym do sterowania oświetleniem i klimatyzacją oraz wyznaczania przebiegu trasy przelotu.

foto: ehang.com

Pasażer wskazuje na mapie punkty, do których chce dolecieć i wydaje polecenie startu – resztą zajmuje się dron. Wśród opcji dostępnych dla podróżującego znajduje się jeszcze możliwość naciśnięcia pauzy i zawiśnięcia nad wybranym punktem na trasie przelotu, wydania komendy powrotu do punktu startowego i nakazanie dronowi wylądowania.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Ehang184 trafi do produkcji ani ile będzie kosztował. Na pewno jednak znajdzie się wielu chętnych na latanie autonomicznym dronem.

Czy wśród nich jesteś i Ty?

Drony do użytku prywatnego? Sprawdź do czego mogą się przydać

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.