Drony DJI pomogły ugasić pożar Notre-Dame

Marcin Czajkowski
17.04.2019 14:35
Drony DJI pomogły ugasić pożar Notre-Dame Fot. Twitter/https://twitter.com/romeoch

15 kwietnia 2019 roku, wieczorem, ok. godziny 18:30 w katedrze Notre-Dame wybuchł pożar. W jego ugaszeniu pomogły drony DJI.

Według naocznych świadków, oraz relacji z akcji strażaków na Twitterze, do ugaszenia pożaru były użyte drony DJI. Konkretnie - DJI Mavic Pro oraz Matrice 210. Dzięki nim, strażacy otrzymywali na bieżąco dane pomagające w planowaniu akcji, przez co uszkodzenia były mniejsze, niż spodziewane. Spłonął dach, iglica, organy oraz stopiło się część okien katedry.

Przeczytaj także

Drony DJI w akcji ugaszenia Notre-Dame

W poniedziałek, 15 kwietnia 2019 roku w płomieniach stanęła paryska Notre-Dame. Według komentatorów mogło dojść do zapalenia się rusztowania. Podejmowane były też próby ratowania zabytków, które znajdują się w środku budowli. Prokuratura wszczęła śledztwo w tej sprawie.

Według relacji, która na bieżąco pojawiała się na Twitterze paryscy strażacy korzystali z dronów DJI. Rzecznik prasowy francuskich służb, Gabriel Plus, powiedział, że bezzałogowce były kluczowe w ratowaniu katedry.

Drony pozwoliły nam poprawnie i efektywnie użyć tego, co mieliśmy do dyspozycji.

Strażacy korzystali z Mavica Pro oraz jego funkcji optycznego i elektronicznego zooma. Nie zostały wykorzystane kamery termowizyjne, w które również miały być wyposażone drony wykorzystywane przez policję.

Normalnie, drony DJI mają blokadę przed wzniesieniem się w powietrzu w Paryżu, działającą za pomocą GPS. Paryskie służby zostały jednak objęte wyjątkiem. Po wyrobieniu odpowiednich uprawnień, cywilni piloci również mogą dostać pozwolenie na latanie w Paryżu.

Zadanie strażaków było niezwykle delikatne i słusznie wezwana została jednostka policji posiadająca na wyposażeniu drony. W jej skład wchodzą profesjonalni piloci, gotowi do interwencji w sytuacjach krytycznych.

- dodał rzecznik prasowy DJI. Służby musiały pożyczyć bezzałogowce, jako że na wyposażeniu strażaków ciągle nie znajdują się takie urządzenia.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.