Pogoda
24.05.2018 10:45

Drony będą musiały mieć widoczne tablice rejestracyjne

Nasze niebo ma w najbliższym czasie zaroić się od dronów – agencja regulująca ruch lotniczy chce, żeby każdy z nich był wyposażony w widoczną tablicę rejestracyjną, podobną do tych stosowanych w przypadku samochodów.

dron nad człowiekiem
foto: Simon Fraser University, CC BY 2.0

Latające bezzałogowce już teraz są ważną częścią naszego życia – bulwersująca opinię publiczną sprawa rozstawienia anten dostawcy internetu w koronie Jezusa ze Świebodzina została odkryta właśnie dzięki filmowaniu kamery za pomocą drona.

Na świecie ruszają serie wyścigowe, w których latające pojazdy pokonują skomplikowane, trójwymiarowe trasy, a w bliskiej przyszłości drony mogą ratować ludzkie życie, transportując błyskawicznie krew do potrzebujących pacjentów. Nad tym rozwiązaniem pracuje polski Airvein.

Dronom przygląda się także polska policjabezzałogowce wyłapywały już nie tylko kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowanym, lecz także pieszych przechodzących przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

To nie koniec pomysłów na wykorzystanie dronów do kontrolowania praworządności polskich obywateli – na Śląsku specjalnie wyposażone pojazdy latają od komina do komina, analizują wydobywający się z nich dym i alarmują, jeśli znalazły związki chemiczne przyczyniające się do powstawania smogu.

Specjaliści, którzy chcą używać dronów zarobkowo, muszą uzyskać na nie prawo jazdy – zdać egzamin potwierdzający, że panują nad pojazdem i nie wyrządzą nim przypadkiem krzywdy przypadkowym ludziom.

Tablice rejestracyjne na drony

Latających pojazdów ma znajdować się w powietrzu tak dużo, że Amerykanie chcą zobowiązać ich właścicieli do afiszowania się z nadanymi im numerami rejestracyjnymi. Drony miałyby być wyposażane w tablice, które widoczne byłyby z daleka i pozwoliły błyskawicznie namierzyć właściciela maszyny.

Uzasadnienie tego pomysłu jest proste:

"

Potrzebujemy pewności, że każdy dron i bezzałogowy pojazd powietrzny, operujący w kontrolowanej strefie powietrznej, jest możliwy do zidentyfikowania i można wskazać jego właściciela. "

Federalna Administracja Lotnictwa przypomina przy tym, że drony były już przyczyną katastrof samolotów, są także coraz chętniej wykorzystywane przez terrorystów do przeprowadzania zamachów.

Podchwycenie pomysłu Amerykanów przez europejskie kraje jest tylko kwestią czasu.

Czy drony powinny mieć tablice rejestracyjne?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety