Dropbox przechowywał pliki wykasowane przez użytkowników
Michał Tomaszkiewicz
25.01.2017 09:17
Dropbox przechowywał pliki wykasowane przez użytkowników Fot. download.net.pl, CC BY-ND 2.0

Wszystko, co dzieje się w internecie, zostaje w internecie – przekonali się o tym użytkownicy serwisu Dropbox, którzy zaczęli odkrywać w swoich folderach pliki usunięte przez nich z usługi przechowywania w chmurze jeszcze w poprzedniej dekadzie.

Teoretycznie nic takiego nie powinno mieć miejsca – pliki przechowywane w sieci po ich wykasowaniu miały znikać z serwerów Dropboksa. Tak przynajmniej deklarował usługodawca, a wiarygodności tym stwierdzeniom dodawał fakt, że nie umożliwiał on odzyskania archiwów usuniętych przez pomyłkę, jeśli od zdarzenia upłynęło więcej niż 30 dni.

Zapewnieniom Dropboksa zdają się przeczyć relacje wielu użytkowników, którzy raportują pojawianie się plików usuniętych przez nich nawet w 2009 roku – większość zgłoszeń dotyczy okresu 2010-2011.

W oficjalnym wytłumaczeniu Dropbox podał, że sytuacja powstała z powodu naprawienia błędu w obsłudze meta danych – źle oznaczone pliki nie były do końca usuwane z serwisu, a po usunięciu usterki z oznaczeniami pojawiły się z powrotem w katalogach swoich właścicieli.

Nie wszyscy użytkownicy uwierzyli w te tłumaczenie, pytając się Dropboksa jak to możliwe, że przez niemal 10 lat serwis nie zauważył przechowywania nadmiarowych plików. Pojawiły się także głosy, że dostawca przestrzeni na pliki w chmurze tak naprawdę nie kasuje żadnych przekazanych mu archiwów, a te pozostają do wglądu służb.

Serwis oznajmił, że problemem został rozwiązany i po zainstalowaniu poprawionej aplikacji pliki-zombie zostaną automatycznie usunięte – chyba, że użytkownik je edytował bądź przenosił w inne miejsce.

Wpadka/awaria w Dropboksie poprzedzona była wyciekiem danych – w 2016 roku serwis przyznał, że hakerzy wykradli loginy i hasła 70 mln użytkowników, przez co przechowywane przez nich pliki narażone były na dostęp osób postronnych.

Michał Tomaszkiewicz Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.