Pogoda
22.07.2020 12:52

Druga fala pandemii koronawirusa przed nami. Specjalny zespół opracowuje plan działania

Epidemiolodzy przewidują drugą falę pandemii koronawirusa na jesień. W przychodniach może pojawiać się nawet 100 tys, pacjentów dziennie.

Koronawirus
foto: shutterstock.com/Zdjęcie poglądowe

Pandemia koronawirusa trwa od miesięcy. Na świecie wykryto już niemal 15 milionów przypadków zakażeń, prawie 8,5 miliona chorych wyzdrowiało, zmarło przeszło 600 tysięcy pacjentów. W Polsce sytuacja jest stabilna. W naszym kraju potwierdzono niemal 41 tysięcy zarażeń, przeszło 1,6 pacjentów zmarło, jednak ponad 30 tysięcy wyzdrowiało.

Druga fala pandemii może być olbrzymia. Jak ją opanować?

Epidemiolodzy ostrzegają jednak, że już jesienią musimy być przygotowani na drugą falę koronawirusa. Wówczas COVID-19 spotka się także ze szczytem zachorowań na grypę. Ze względu na podobne objawy, będzie bardzo trudno rozróżnić, co nam dolega i kogo należy odseparować i pozostawić w kwarantannie.

Koronawirus zawita na plan nowego sezonu „Chirurgów”. Twórcy „czują odpowiedzialność, by opowiedzieć o pandemii”
Koronawirus zawita na plan nowego sezonu „Chirurgów”. Twórcy „czują odpowiedzialność, by opowiedzieć o pandemii”
Przeczytaj także Koronawirus zawita na plan nowego sezonu „Chirurgów”. Twórcy „czują odpowiedzialność, by opowiedzieć o pandemii”

Ministerstwo zdrowia powołało specjalny zespół, który ma opracować plan działania, aby Polacy jak najmniej odczuli kolejną falę pandemii.

Największym wyzwaniem dla medyków będzie rozróżnienie pacjentów chorych na grypę od tych zarażonych koronawirusem. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z RMF FM wyznaje:

"

Fala może być olbrzymia. Dziennie możemy mieć do 100 tysięcy osób w przychodniach ze schorzeniami grypowymi i paragrypowymi. To pokazuje nam skalę, na jaką się musimy przygotować. Musimy oddzielić pacjentów grypowych od pacjentów koronawirusowych. "

Jedno z rozwiązań to test na koronawirusa przed wizytą w przychodni. Planuje się także powiększenie listy szpitali dedykowanych zakażonym lub wydzielenia oddziałów dla osób z objawami grypy oraz COVID-19. Andrusiewicz uspokaja także w sprawie liczby testów. Podkreśla, że w magazynach czeka ich milion, a resort przygotowuje bazę buforową na drugą falę choroby.

Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Foto: Shutterstock (zdjęcie poglądowe)
Przeczytaj także 37-latek, który zasłynął z odmowy noszenia maski ochronnej... zmarł na COVID-19
Tagi: koronawirus